Yazarlar

Published on Şubat 6th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Almanya’da demokrasi büyük bir darbe aldı – Cemal Bozoğlu

8 Aralık 1929 da Thüringen eyaletinde Nasyonal Sosyalist Parti (NSDAP) konservatif partilerin desteğiyle iktidara geldi. Bu ilk adımla devleti ele geçirme sürecini başlatan Hitler, tüm muhalefetin yok edilmesiyle birlikte faşizmi inşa ederek iktidarını kalıcılaştırdı.

Faşizmin yenilmesinin 75. yılını kutladığımız bugünlerde sanki dejavü yaşıyoruz. Thüringen’de Faşist parti AfD ve onun beyni Björn Höcke nin belirlediği senaryoya ortak olan Liberal Demokrat Parti ve Hıristiyan Demokrat Partisinin açtığı kapı aralığından iktidara ortak olmaya ortam hazırlanıyor.


Son Eyalet seçimlerinde Sol partilerin (Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller) milletvekili toplam sayısı eyalet başbakanının belirlemeye yetmiyordu. Seçimlerden en büyük parti olarak çıkan Sol Parti başbakan adayı Bodo Ramelow’un sağ partilerden mecliste oy alamayacağı kesinleşince azınlık hükümeti kurma girişimi tercihini yaptı. Hıristiyan Demokrat (CDU) ve liberal parti (FDP) seçimi üçüncü tur oylamada Irkçı Parti (AfD) nin oylarıyla Liberal Parti adayını seçerek sol parti adayının seçimini engellediler. Böylece savaş sonrası oluşan ve ortak tavır olan faşist bir partiyle işbirliği yapmama tabusu yıkılmış oldu. Almanya sonu belli olmayan yeni bir siyasal sürece sokulmuş oldu.

Faşizmden kurtuluşun 75. Yılında Thüringen Eyaletinde seçimlerde %5 oy alan bir partinin adayının, ırkçı parti AfD oylarıyla başbakan olarak seçilmesi, demokrasiye vurulan çok ağır bir darbedir. Gene Hitler Faşizminin devleti ele geçirmekte gene sağ tutucu partilerin zaafından yararlanarak başarıya ulaşmış olması hafızalarda daha çok taze.  Bu gelişme gelecek günlerde ve haftalarda toplumda çok ciddi çalkalanmalar yaratacak ve siyasetin dengesini direk etkileyecek bir gelişme.

Hem FDP hem de CDU yöneticileri toplumdan gelen ani ve güçlü tepkilerden sonra hızla geri adım atmaya başladı. Ülkenin ve demokratik siyasal yapısının içine girilen bu durumdan daha fazla zarar almadan çıkmasının yolu bu baskıların artırılmasından geçer.

AfD ile işbirliğinin arkasının gelmemesi için FDP’li başbakan Thomas Kemmerich hemen istifa etmeli ve Thüringen seçimleri yenilenmek zorundadır. Hem CDU hemde FDP Thüringen parti teşkilatlarını cezalandırması gerekir.

Toplumda yaratılan ırkçı rüzgarı durdurup örgütleri etkisiz hale getirmek en önemli siyasal mücadele alanı haline geldi. Antifaşist mücadele bugün dünden daha acil görev olarak tüm demokrasi güçlerinin önünde duruyor.

Cemal Bozoğlu (Yeşiller Bavyera Eyalet Milletvekili)

06.02.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑