fbpx

Genel

Published on Eylül 18th, 2019 | by Avrupa Forum 4

0

Almanya’da Emekliler yoksulluk sınırında yaşıyor

Almanya’da Bertelsmann Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre toplumun yüzde 16.8’i Emekli ve yoksulluk sınırında. Önlem alınmazsa bu oran 20 yıl içinde yüzde 20.6’ya yükselecek, yani her 5 emekliden biri yoksulluk sınırında olacak.

Amerikanın Sesi’nden Cem Dalaman’ın haberine göre Almanya’da aylık net geliri 958 Euro‘nun altında kalanlar yoksulluk eşiğinde sayılıyor. Yoksulluk sınırı ise okul çağındaki iki çocuklu bir ailede 2 bin 100 Euro‘ya kadar yükseliyor. Bertelsmann’ın araştırmasına göre son on yılda emekliler arasında yoksulluk diğer kesimlerine oranla on kat daha hızlı artmış durumda. Emeklilik maaşlarıyla geçinemeyip çalışmaya devam eden emeklilerin sayısı da her geçen yıl artarken, emekli 800 binden fazla kişi geçimini sağlayabilmek için yan işlerde çalışıyor. Yeni emekli olan bir erkeği ortalama 980 Euroluk bir emeklilik maaşı beklerken, kadın emekliler ise ortalama 600 Euroluk emeklilik maaşı ile geçiniyor.


5 sene çalışan bir işçinin emekli olduğunda 814 avro kazandığı ülkede, 350 bin emekli aç kalmamak için aşevlerine gidiyor.

Göçmenler ve asgari ücretle yaşayanlar tehlikede

Emekli fakirliği ‘Altersarmut’tan en çok etkilenenler ise, yıllarca kayıtsız çalışanlar veya uzun dönem işsiz kalanlar.


Bu konuyu çözmek için yıllardır somut adımlar atılmasa da SPD’nin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‚“temel emeklilik“ adlı bir reform paketi mevcut. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, başka bir gelirine bakılmaksızın düşük emekli maaşı alanlara temel emeklilik ödenmesini yasalaştırmayı hedefliyor. Taslak, 35 yıl emekli sandığına prim ödemiş, çocuk ya da hasta bakmış, düşük emekli maaşı alan kişilere, 1 Ocak 2021’den itibaren ayda 447 Euro zam öngörüyor. Buna göre 514 Euro alan bir emekli 961 Euro maaş alacak. Bu paralar vergilerden karşılanacak ve emekli maaşı zammında sosyal yardımlardaki şartın tersine kişinin mal varlığı olup olmadığına bakılmayacak. Ancak bu tasarının yasalaşması şu an için zor görünüyor. Koalisyonun Birlik Partileri kanadı, temel emekli taslağının adil olmadığını, Çalışma Bakanı Heil’in milyarlarca Euro yükü vergi mükelleflerinin sırtına yüklemek istediğini savunarak, taslağı reddetti.About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑