Almanya

Published on Temmuz 18th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Almanya’da ırkçı yükseliş!

Almanya’nın doğusunda yer alan üç eyalette bu sonbaharda kritik seçimler yapılacak. 1 Eylül’de Brandenburg ve Saksonya’da 27 Ekim’de ise Thüringen eyaletlerinde yapılacak seçimlerde ırkçı parti AfD’nin yüzde 20 civarında oy alacağı tahmin edildi.

Alman haber ajansı DPA’da yer alan habere göre AfD her üç eyalette yükselişe geçerek yüzde 20 civarında oy elde edecek. Anketlere dayandırılan haberde AfD’nin yükselişi ülkenin doğusunda yer alan bu eyaletlerde hükümetlerinin kurulmasında zorluklar çıkacağına dikkat çekildi.


2017’nin Eylül ayında yapılan seçimlere AfD’nin yükselişi damgasını vurmuştu. Başbakan Angela Merkel’in Euro krizine karşı politikalarına tepki olarak 2013 yılında kurulan ve 2015’teki mülteci akını ardından yükselişe geçen AfD, önce birçok eyalette meclise girdi, ardından Federal Meclis’te üçüncü büyük grup kurmayı başardı.

Anti-İslam, göçmen karşıtı söylemleriyle AfD’nin bütün partilerden, özellikle de CDU’dan oy devşirdiği belirtiliyor. SPD ve Sol Parti’den de oy çalmayı başaran AfD o dönem yüzde 13’lük bir oy aldı. Merkel’in liderliğinde Hıristiyan demokratların sosyal demokratlarla yeniden koalisyon hükümeti kurması ardından Federal Meclis’te ana muhalefet partisi alan AfD, Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise yüzde 11 oy aldı.

Eyaletlerde durum

Berlin duvarının yıkılmasıyla Batı Almanya ile birleşen Demokratik Doğu Almanya Cumhuriyeti (DDR) sınırları içinde yer alan eyaletlerin son durumu şöyle:

BRANDENBURG: Anketler sosyal demokratlar-sol hükümetinin 1 Eylül’deki seçimlerden sonra çoğunluğu elde edemeyeceğini gösteriyor. Anketlere göre bu eyalette AfD yüzde 19-21 civarında bir oy elde edecek ve SPD ile başbakan Merkel’in partisi CDU’nun ardından üçüncü olacak.

SACHSEN: Anketler 1 Eylül’de SPD’nin daha önce diğer eyaletlerde gerçekleşen seçimlerde olduğu gibi burada da ciddi oy kaybedeceğini gösteriyor. Şüphesiz bu durum CDU ile bir hükümetin kurulmasını zorlaştıracak. AfD’nin yüzde 24 ile 26 arasında bir oy alacağı tahmin ediliyor.

THÜRİNGEN: AfD’nin burada yüzde 19-20 arasında değişen bir oy oranını elde ederek CDU ve Sol Parti’nin ardından üçüncü olacağı ifade ediliyor. BERLİN

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑