fbpx

Fransa

Published on Şubat 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Almanya’daki ırkçı katliam Paris’te de lanetlendi

Göçmen örgütler faşizmin yükselişine karşı mücadele çağrısı yaptı.

AF (Paris)

19 Şubat Çarşamba günü, Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde göçmenleri hedef alan faşist katliam Paris’te Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kurumlar tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin yoğun bulunduğu Paris Strasboug Saint Denis Kemer önünde Cuma akşamı saat 18:00 de bir araya gelen kitle katliamda yaşamını yetirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.’’Irkçılığa hayır , dayanışmaya evet ‘’’ve ‘’ faşizme karşı omuz omuza ‘’yazılı pankartların açıldığı eyleme Kurum ve örgütler bayrakları ile katıldı. Eylemde ‘’ faşizme karşı yaşasın dayanışma’’ sloganı atıldı.

Kurumlar adına yapılan ortak açıklamada ,’’Hayatını kaybedenler arasında Türkiyeli ve Kürdistanlı ailelerin çocukları var. Katliamı yapanın ırkçı-faşist olduğu kesinleşmiştir. Hanau’daki saldırıyı gerçekleştiren faşistin intihar etmiş olması hiçbir şeyi değiştirmez. Katilin psikolojisiyle ilgili yapılan spekülasyonlar olayın ırkçı ve yabancı düşmanı niteliğini örtmeye hizmet etmektedir. Söz konusu ırkçının katliamı yapmadan önce yayınladığı video ve metinler bunu ayrıca kanıtlamaktadır. Bu beslenen faşizmin yarattığı bir katildir ve yenileri de olacaktır. 2013’teki NSU saldırıları gibi bugün de yeni faşist gruplar örgütlenmektedir’’ denildi.

Bu katliamdan kısa süre önce Almanya’nın Köln ve Marl kentlerindeki Alevi derneklerine yönelik yapılan ırkçı saldırılarında hatırlatıldığı açıklamada’’ Hanau katliamının tetikçisi bıraktığı notta «sınırdışı yapılmayan tüm yabancıların yok edilmesi gerektiğini » ifade ediyordu. Bu cümlenin başta Alman emperyalizmi olmak üzere Avrupa hükümetlerinin göçmenlere karşı sınırları kapatan, sınırdışı etme politikasını güçlendiren uygulamalarının kitlelerdeki etkisi olarak görüyoruz. Faşistlere alan açan devlet politikalarıyla bu saldırılardan katiller kadar göçmen karşıtı yasalara ağırlık veren devletler de sorumludur. “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Ve bu zehir toplumumuzda mevcut” diyen Merkel saldırıların gerçek failidir. Kapitalist sistemin krizini işçi ve emekçilere yüklerken göçmenleri sorunların nedeni olarak gösterenler faşist çetelerin örgütlenmesine gözlerini kapatıyor’’ifadelerine yer verildi.

Alman devletinin katliam sonrası açıklamaları ikiyüzlülük olarak değerlendirilen açıklamanın devamında Fransa’da da durumun farklı olmadığı ifade edildi.

Açıklamada tüm dünyada yükselen faşizme karşı tek yolun mücadele olduğu vurgulandı Türkiyeli, Kürdistanlı kurumlar olarak ‘’ faşizmin yükselişine sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz’’ denilerek mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑