Almanyalı Siyaset ve Bilim Vakfı’ndan (SWP) Ortadoğu ..." /> Almanyalı Uzman: Kürt Devletleri Geliyor!

Genel

Published on Aralık 24th, 2015 | by Avrupa Forum 3

0

Almanyalı Uzman: Kürt Devletleri Geliyor!

Almanyalı Siyaset ve Bilim Vakfı’ndan (SWP) Ortadoğu Uzmanı Dr. Guenter Seufert, Irak’ta Kürtler’in 10 yıl içinde bağımsızlığa gideceğini, Batılı ülkelerin ise federal bir Suriye isteyeceğini söyledi.

Bir Almanya gazetesine röportaj veren Dr. Guenter Seufert, Batılı ülklerin Irak ve Suriye’de Kürtler’i önemli bir siyasi aktör olarak gördüğünü ve IŞİD’le savaşta Kürtler’in rolünü arttıracağını belirtti.

Türkiye’ye ilişkin ise Dr. Seufert, “Ortadoğu’da  yaşananlardan dolayı, Türkiye’nin Kürtler’i siyasi sürece entegre edecek ciddi bir isteğinin olması lazım. Bu, devletin en sonunda PKK’yle oturması anlamına geliyor. Aksi takdirde Türkiye, Kürt Sorunu konusunda dış siyasette dara düşecek” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) IŞİD’le mücadelede Türkiye’den daha ciddi olmasını beklediğini söyleyen Dr. Seufert, Türkiye’nin ise Avrupa’dan PKK’ye karşı daha fazla mücadele beklediğini belirtti.

AB’nin bu konuda iki duvar arasında sıkıştığını savunan Almanyalı Uzman şöyle devam etti:

“AB bir tarafta PKK’yi terör örgütleri listesinden çıkarmayı düşünürken, diğer taraftan YPG’nin Suriye’deki askeri gücünü zayıflatmayı düşünmüyor ki YPG, PKK’den güç alıyor. Türkiye’nin Kürtler’le anlaşma yapmasına ihtiyacımız var.”

Kürt devleti 10 yıl içinde 

Ortadoğu Uzmanı Dr. Seufert, Irak’ta Kürtler’in bağımsız olmasının, önümüzdeki 10 yıl içinde gözle görülür şekilde gelişeceğini söyledi.

Dr. Seufert Rojava (Suriye Kürdistanı) hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Esad, YPG ve IŞİD’in bugün kontrolündeki bölgelerin, bu şekilde kalmaya devam etmesi, Batılı ülkelerin çıkarına değil. Eğer bir gün Esad’la barış görüşmeleri yapılırsa Batılılar, diğer oluşumların da söz sahibi olacağı federal bir Suriye isteyecektir.”

Avrupa’nın en büyük düşünce kuruluşu olan SWP, Alman Hükümeti’nin de başlıca danışma kuruluşu olarak biliniyor.

Rudaw

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑