Almanya

Published on Ocak 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Almanya’nın yurt dışı net varlıkları 1,8 trilyon euro

Ülkenin net yurt dışı varlıkları ticaret fazlasından dolayı son yıllarda artarak 2017 yıl sonunda 1,8 trilyon euroya ulaştı.

Alman Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya’nın net yurt dışı varlıklarının ticaret fazlasından dolayı son yıllarda artarak 2017 yıl sonunda 1,8 trilyon euroya ulaştığını bildirdi.
Almanya Merkez Bankası aylık raporunda, ülkenin artan net yabancı varlıklarının son 10 yıldaki cari fazlasını yansıttığını belirtti.
Raporda, Almanya’nın net yurt dışı varlıklarının artış hızının küresel mali kriz döneminde yavaşladığı hatırlatılarak, net yurt dışı varlıklarının ticaret fazlasından dolayı son yıllarda artarak 2017 yıl sonunda 1,8 trilyon euroya ulaştığı ifade edildi. Bu rakam da ülkenin Gayri Safi Millî Hasıla’nın yüzde 54’üne denk geliyor.
Almanya’nın yabancı ülkelerdeki yatırımlarının 2008-2017 arasında ortalama yıllık toplam getirisi de (finansal türevler hariç) yüzde 3,7 olarak kayıtlara geçti.

Ticaret fazlası 245 milyar euro
Almanya Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre, ülkenin bu yılın ocak-ekim dönemindeki toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artarak 1 trilyon 105 milyar euroya yükselirken, ithalatı da yüzde 6,6 artarak 912,8 milyar euroya çıktı. Böylece ülkenin ticaret fazlası bu yılın ilk dokuz ayında 192,5 milyar euro oldu.
Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip Almanya, geçen yıl 1 trilyon 279 milyar euro ihracat yaparken, ithalatı da 1 trilyon 34 milyar euro da kalmıştı. Ülkenin ticaret fazlası da bir önceki yıla göre 4 milyar azalarak yaklaşık 245 milyar euro olmuştu.
IMF ve Avrupa Komisyonu uzun zamandır Almanya’ya, küresel ekonomik dengesizlikleri azaltmak için, maaşları ve yatırımları yükselterek iç talebi artırma çağrısı yapıyor.

(mha)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑