Brezilya

Published on Kasım 8th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Amazon Yerlileri Bern’de: 500 yıldır direniyoruz, yine direniriz!

Gıda, kimya ve inşaat tekellerinin daha fazla meta üretmek için yaktırdığı Amazon ormanlarına ve bu saldırının uygulayıcısı olan faşist Bolsonaro’nın katliamlarına dikkat çekmek için Avrupa’ya gelen Amazon Yerlileri Delegasyonu İsviçre’Nin Bern şehrinde bir gösteri düzenledi.

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhao eyaletinde yerli halkların korunmasını ve Amazon ormanlarında yasa dışı ağaç kesimine, yakılmasına son verilmesini talep eden göstericiler, doğa ve yerli halkaların katliamına, faşist Bolsonaro’ya karşı sloganlar attılar.


“Daha fazla yerli kanı dökülmesin” “Amazonlar sadece bizim değil bütün dünyanın geleceğidir” “Avrupa satın alıyor-Ormanlar yanıyor” yazılı döviz ve pankartlar taşınan eyleme çeşitli İsviçreli ve göçmen örgütleri de destek verdi.

İsviçre’den SOS Bresillien örgütünün organizasyonuyla gerçekleşen eyleme SP, Grüne Schweiz, Greenpeace, RJG Bern ve SYKP Bern katılım sağladı.

Amazonlardan gelen yerel halk temsilcileri devam eden yangına ve katliamlara ilişkin konuşmalar yaptılar. Konuşmalarında kapitalist, emperyalist şirketlerin Amazon ormanlarını bir yaşam alanı değil kar nesnesi olarak gördüklerine dikkat çektiler. Avrupalı ve ABD’li sömürgecilerin 500 yıldır Amazon Ormanlarını ve Latin Amerika kıtasını talan ettiğine dikkat çeken delegasyon 500 yıldır direndikleri gibi bugün de direnmeye devam ettiklerini belirttiler.

Eylemde geçtiğimi günlerde faşist Bolsonaro’nun çetelerince katledien “Ormanın Koruyucuları” örgütü lideri Paulo Paulino Guajajara da anıldı ve fotografları taşındı.

Etkinlik İsviçre’de yaşayan Brezilyalı sanatçıların seslendirdikleri şarkılarla sona erdi.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑