fbpx

Bilim & Teknik

Published on Ekim 13th, 2018 | by Avrupa Forum 1

0

Anarşist Hackerlardan Rojava’ya Bitcoin Desteği – Yiğit Yirmibeş

Suriye Rojava’da, Kürt gençleri kripto para yardımı ile ekonomik yaptırımların üstesinden gelmek istiyorlar. Anarşist kripto programcısı Amir Taaki’nin desteklediği bir grup, orada kriptografi ve kripto para birimleri için eğitim tesisleri kurmak istiyor.

Yeni nesil para birimi olan Bitcoin, yeni nesil bir demokrasi örneği ortaya koyan Rojava için çevre ülkelerden bağımsız çalışan yeni bir ekonomik altyapı yaratacaktır. Rojava halkı ekonomik ve sosyal özerklik istiyor ve şimdi kripto para birimlerinde öz yönetim için etkili bir araç bulmayı umuyor.

Şu anda Rojava ekonomisi kağıt paraya dayanmaktadır. Ekonomik yaptırımlar, yurtdışına yapılan her para transferinin maliyetini daha da artırıyor. Türkiye’ye yapılacak olan bir transferin maliyeti %10 seviyelerinde. Kripto paraların kullanılmasıyla, aktivistler küresel işlemlere yaklaşık %2’lik bir maliyetle ulaşmayı umuyorlar.

Topluluğun aklındaki plan, Rojava halkının, kriptografi ve kripto para birimlerine ilişkin programlama becerileri öğrenebileceği kendi kendini yöneten topluluklar ve akademiler kurmak. İstikrarsız Suriye lirasının yerine önce Bitcoin ve daha sonra yerel kripto para birimlerinin geçmesi düşünülüyor. Blockchain teknolojisi, kendi merkezsizliği sayesinde merkezi olmayan bir toplum oluşturmaya yardımcı olabilir.

Kripto-para birimine geçişte ilk adım olarak, yerel değişim büroları kurularak buraların Bitcoin teknolojisi ile donatılması düşünülüyor. Tabi bir de Bitcoin cüzdanlarının yerel dillere çevrilmesi işi var. Ödeme altyapısı olarak artık sona yaklaşan Lightning Network veya başka bir özelleştirilmiş ağ olabileceği öngörülüyor.

Tabii ki bir de yoksulluk problemi var. Herkesin akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara sahip olmadığını biliyoruz. Aktivistler bu konuyu da düşünüyor ve alternatif çözümler geliştirmeye çalışıyorlar. Radyo dalgalarıyla iletilebilen kripto alım-satım işlemleri ve belli bir kripto para birimine bağı olarak basılan güvenlikli ve çevrimdışı kağıt para çözümü.

İngiliz hacker Amir Taaki girişimin teknik desteğini üstlenmiş görünüyor. Kendisi uzun zamandır Bitcoin’in devrimci potansiyelini açığa çıkarmak için çalışıyor ve aynı zamanda Abdullah Öcalan’ı ideolojik bir rol model olarak tanımlıyor.

Amir Taaki kimdir?

Amir Taaki, kökeni İran’a dayanan bir İngiliz hacker ve girişimcidir. Açık kaynak projelerine odaklanmak için üniversiteden ayrıldı. Geçtiğimiz yıllarda kripto para birimlerinin arkasındaki devrimci potansiyeli fark etti ve bu alana yoğunlaştı.

2015 yılında Taaki, Rojava özerk bölgesine gitti. Oradaki hareketi, bu yüzyılın en önemli devrimi olarak görüyor. Bir anarşist olarak, idealleri için orada savaşması gerektiğini hissederek IŞİD’e karşı savaşta yerini aldı daha sonra sosyal alanda desteğini sürdürdü.

Taaki, merkezileşmiş mali kurumları kendi iktidarını askeri yollarla sürdürmeyi amaçlayan baskıcı bir sistemin parçası olarak görüyor. Kripto paraların, insanların bu iktidar yapıları dışında kendi ekonomik sistemlerini inşa etmelerinin tek yolu olduğunu düşünüyor.

Abdullah Öcalan’ın demokratik konfederalizm vizyonundan etkilenen Taaki, Öcalan’ın fikirlerinin Rojava’daki sisteme ilham verdiğini düşünüyor. Amir Taaki, Rojava’daki faaliyetlere ek olarak Katalonya’da bir kripto akademisi kurma çalışmalarını sürdürüyor.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑