fbpx

Sömürgecilik

Published on Ekim 10th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Ankara’da işgal eylemine saldırı: Çok sayıda gözaltı

İşgal saldırısına karşı Sakarya Caddesi’ne yürümek isteyen HDP’lilere polis saldırdı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Suriye’nin kuzey ve doğusuna yönelik işgal saldırısına karşı yürüyüş yapmak isteyen HDP’liler gözaltına alındı. 

HDP Ankara İl Örgütü önünde toplanan HDP’liler, Sakarya Caddesi’ne yürümek istedi. Ancak polis izin vermedi. Bunun üzerine HDP Milletvekilleri Semra Güven, Zeynel Özel, Musa Piroğlu, Hüseyin Kaçmaz ve Kemal Bülbül polis ablukası altında Sakarya Caddesi’ne yürüdü. 

HDP Milletvekili Kemal Bülbül, polisin, “Türk askerinin duaya ihtiyacı varken, farklı eylemlere izin verilmeyecektir” cümlesine karşı “Adı barış olan harekatınıza karşın, yapılacak en güzel dua harekatın iptal edilmesi ve kan dökülmemesidir” dedi.

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ise, “Halkların kanı üzerinden siyaset yapılıyor” diyerek ablukaya tepki gösterdi.

Engellemeye ilişkin ETHA’ya konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise şunları söyledi: “Kızılay abluka altında, üyelerimizin basın açıklamasına izin vermediler. Çıkan savaş tezkeresini protesto etmek ve savaşın nelere mal olduğunu halka anlatmak için buradayız. Savaşta yoksul çocukları ölürken, parası olan bedelini ödedi gitti. Yaşanan abluka ve polis terörü, sesimiz halka gitmesin, savaşın gerçek yüzünü görmesin diye gerçekleştiriliyor.”

Sakarya Caddesi’nde eyleme katılmak için gelen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıç Arslan, Sosyalist Gençlik Derneği (SGDF) üyeleri Yücel Yavuz ve Dilek Uçkaç ile HDP yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

(etha)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑