fbpx

Almanya

Published on Eylül 16th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Antiziganizme ve ırkçılığa karşı uyarı nöbeti

Fransa’dan Ulm’a gelen Sinti ailenin, karavanlarında uyurken ırkçılar tarafından yakılmak istenmesi protesto edildi.

AF (Ulm)

            Ulm’a bağlı Delmensingen kasabasında meydana gelen ırkçı saldırı protesto edildi. Delmensingen’de meydana gelen saldırıda 4 ırkçı Sinti kökenli Fransız ailenin karavanına ırkçı sloganlar atarak, meşaleli saldırıda bulundu. Yakılmaktan son anda kurtulan aile, 9 aylık bebeği ile uykudaydı.

            Büyük tepki uyandıran ırkçı saldırı sonrası, yaşları 18 ila 20 arasında dört kişi yakalanarak gözaltına alındı.

            Çok sayıda Roman, Sinti, Alman ve Türkiyeli kurumun çağrısıyla, bu ırkçı saldırı Ulm Şehir merkezinde protesto edildi. Baden-Württemberg Türk Toplumu’nun (TGD-BW) çağrıcıları arasında bulunduğu uyarı nöbetine Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Ulm da çağrıda bulunda ve etkinlikte yer aldı. SPD Ulm’dan Lisa Schanz ve Antifaşist örgütlenme olan Anti-Fa da etkinliğe katılanlar arasındaydı.

            Uyarı nöbeti için kurulan enformasyon standında TGD’nin de imzasının bulunduğu bildiriler dağıtılarak, bilgilendirmede bulunuldu. Etkinlikle ilgili çıkarılan bildiride “Maalesef hala Almanya’da toplumun yüzde 50’inden fazlası Roman ve Sinti komşu istemiyor. Yine yüzde 50’den fazlası bu topluluğun kriminal olduğunu belirterek, antiziganist tavır gösteriyor” dedi.

            Gösteriye Ulm Belediyesi Enternasyonal Koordinasyon Bürosu’ndan (Koordinierungsstelle Internationale Stadt – Ulm) Christine Grunert ve TGD Başkanı Gökay Sofuoğlu da katıldı. SYKP adına gösteride bulunan Hüseyin Şenol da yaptığı açıklamda “Maalesef göçmen düşmanlığı ve ırkçılık Almanya’da artarak büyüyen bir sorun” diyerek “Özellikle de Roman ve Sintilere karşı önyargı ve düşmanlık olan antiziganizm de mücadele edilmesi gereken bir alan” dedi.

            SYKP tarafından yapılan etkinlik öncesi çağrıda ve uyarı nöbetinde açılan görsellerde AFD, NDP, PEGİDA ve diğer tüm faşist , ırkçı parti ve örgütlenmelerin yasaklanması istendi.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑