fbpx

Genel

Published on Temmuz 24th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

AOC kendisine küfreden Cumhuriyetçi’ye ağzının payını verdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, cinsiyetçi hakaretine maruz kaldığı Cumhuriyetçi Partili meslektaşının özürünü reddeden bir konuşma yaptı.

Temsilciler Meclisi’ne New York’tan Demokrat Parti adayı olarak seçilen Ocasio-Cortez Cumhuriyetçi Ted Yoho ile Pazartesi günü ABD Kongre binasının basamaklarında yaptığı tartışmaya atıfta bulundu.

Pazartesi günü ne olmuştu?

Ocasio-Cortez, makam odasından çıkarken Floridalı kongre üyesi Ted Yoho ve Texaslı Kongre Üyesi Roger Williams’ın ona yaklaştığını aktardı.

Yoho’nun parmağını yüzüne dokundurup kendisine “iğrençsin” diye seslendiğini belirtti. Ocasio-Cortez, daha önce suç ile yoksulluğun birbirine bağlı olduğunu vurgulayan bir konuşma yapmış ve Cumhuriyetçi kanattan eleştiri almıştı. Ocasio-Cortez, Yoho’ya cevaben “kaba” olduğunu söyledi.

Yoho uzaklaşırken, olaya tanık olan gazetecilerin aktardığına göre, Ocasio-Cortez’e “bitch” (kaltak) dedi.

Yoho’nun ofisi ise bunu reddetti ve bunun “saçmalık” olduğunu öne sürdü. 

“Sözleri son derece bilinçliydi”

Perşembe günü kongrede ABD basını tarafından “tutkulu” olarak nitelenen bir konuşma yapan, Ocasio-Cortez, Yoho’nun bir gün önce kongrede “ağzından çıkan anlık sözler için” dilediği özrü reddetti ve “bu sözlerin oldukça bilinçli sarf edildiğini” belirtti.

Yoho, Cortez’e karşı takındığı “kaba ve sert konuşma tavrı” için özür dilemişti. Kongre üyesi ayrıca evli ve iki kız babası olduğu için üslubunun “bilincinde olan” biri olduğunu iddia etmişti.

Cortez, özrü reddeden konuşmasında “Bay Yoho bir karısı ve iki kızı olduğunu söyledi” dedi ve BBC’nin haberine göre şunları ekledi:

“O dili kullanma izni verdi”

“Bay Yoho’nun en küçük kızından iki yaş daha küçüğüm. Ben de birinin kızıyım. Babam, şükür ki Bay Yoho’nun kızına nasıl davrandığını görmedi, çünkü hayatta değil. Fakat annem olup biteni televizyondan izlemek zarunda kaldı.

“Burada kürsüdeyim, çünkü aileme onların kızı olduğumu ve beni erkeklerin istismarını kabullenmem için yetiştirmediklerini göstermeliyim.

“Bu dili kullanırken, basının önünde, diğer erkeklere de aynı dili kendi karısına, kızlarına, toplumundaki kadınlara karşı kullanma izni verdi ve bunun kabul edilemez olduğunu söylemek için buradayım.”

“Bana zarar vermedi çünkü…”

“Temsilci Yoho’nun yorumlarının bana derinden zarar vermediğini veya delici olmadığını da açıklığa kavuşturmak istiyorum.

“Çünkü işçi sınıfından geliyorum. Lokantalarda masalara hizmet verdim, metroya bindim, New York’ta sokaklarda yürüdüm. Bu tür bir dil benim için yeni değil.

“Restoranlarda taciz edilirken Bay Yoho’nun söylediği sözlerle ve Bay Yoho’yla aynı kelimeleri kullanan erkeklerle karşılaştım. Bay Yoho’nunki gibi dil kullanan erkeklere haddini bildirdim.

“Bu mesele tek bir olayla ilgili değil. Kültürel.

“Kadınlara karşı şiddeti ve şiddet içeren bir dili kabul etmeyi olağan sayan bir kültüre ait.”


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑