fbpx

Almanya

Published on Mayıs 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

AP milletvekili adayı Aktürk ile miting ve panel düzenlendi

Ulm şehir merkezinde, bu pazar gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nde milletvekili adayı olan Erhan Aktürk’ün katılımı ile seçimler üzerine bir gösteri ve sonrası da Tohum Kültür Merkezi’nde söyleşi düzenlendi.

AF (Ulm)

           Internationalistische Liste / MLPD (Uluslararası Liste)’den Avrupa seçimlerine 3. sıra adayı Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu ATİK’ten Erhan Aktürk’ün katılımıyla, dün önce şehir merkezinde bir gösteri ve sonrasında da Tohum Kültür Merkezi’inde bir söyleşi düzenlendi. Büyük ilgi gören her iki etkinliğe de ADHF, AGİF, ATİF, Rebell, MLPD, SYKP gibi kurumlar da destek verdi.

Meydanda konuştular

            Şehir merkezine kurulan çadırda açılan enformasyon standında Avrupa Seçimleri ağırlıklı materyaller ve seçim gazetesi dağıtılırken, ilgilenenlere bilgilendirmede bulunuldu.

           Meydanda ilk konuşmayı Internationalistische Liste / MLPD Ulm adına yapan Gerhard Schönfeld 4 sene önce Enternasyonal Birlik olarak çalışmalara başlandığını vurguladı. ‘’Emperyalistlerin arasındaki çelişkilerin nasıl yoğunlaştığını takip etmekteyiz’’ diyen Schönfeld sözlerine ‘’Devletlerin sağa kayışlarını görmekteyiz. Tüm ilerici, enternasyonal ve antifaşistlerin ‘bir birlik olma’ iddiası olması gerekiyor. Bu birlik dünya çapında işlemeli. Enternasyonal Birlik Almanya’da oluşan bir birlik olmasına rağmen bunu dünya çapına, genele yayma diye bir görevimiz var.’’ dedi.

Daha sonra  Gerhard Schönfeld ‘’Komünist olma ve özgürlük ideolojisi sahibi olduğu için Münih’te yasak olmamasına rağmen TKP/ML faaliyetleri iddia edilerek 10 devrimci yargılanmakta. Bu seçimde MLPD’ye oy vermek komünizmin perspektifine oy vermektir. MLPD’ye oy vermek komünist ideolojiyi geliştirmektir. İşçi sınıfını örgütlemek en başlıca görevlerimizden biridir. Yaşadığımız, çalıştığımız her alanda bu birliği büyütmemiz gerekmekte‘’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Schönfeld’en sonra konuşan Erhan Aktürk, önce “53 yaşındayım özgürlükçü düşüncelerimden dolayı, Münih´teki TKP/ML davasında, tutuklu 10 kişiden biriydim. Enternasyonal halkların birliği oluşumunun yürüttüğü başarılı çalışmalar neticesinde, yedinci kişi olarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldım” diyerek, kendini tanıttı.

26 Mayıs’ta yapılacak seçimler hakkında teknik bilgiler vererek sözlerine başladı ve Parlamentosunun biçimi ve sistemi üzerine tespitler yaparak konuşmasına devam etti. Avrupa Birliği’nin emperyalistlerin birliği olduğunu vurgulayan Aktürk ‘’Avrupa Komisyonlarının aldığı kararlar basına da yansımakta. Sermayenin geleceğini planlayan bir gerçeklik var. Dünya’da halklar üzerinde yoğunlaşan zulüm, açlık ve yoksulluk artmakta. O zulmü burada dile getirmeye çalışmaktayız. Avrupa Birliği Türkiye üzerinde bir yaptırım uygulamak yerine sermayesi ile daha da güçlendirme çabaları içerisindedir. Ekonomik ilişkiler ön planda tutulmaktadır. Avrupa Birliğinin nasıl bir birlik olduğu vurgulanmalıdır. Türkiye’de faşizmin bu kadar saldırgan olması, kadınlara, alevilere, sosyalistlere, gençlere, işçilere ve köylülere yönelik uygulanan zulmün ardında Avrupa Birliğinin sermayesi var. Ülkelerin sınırları sadece sermaye sahipleri için açıktır’’ dedi.

Avrupa gündemine de ağırlıklı olarak değinen Aktürk, göçmenlerin özellikle seçimlere yoğun bir şekilde katılmaları çağrısında bulundu.

Daha sonra “Burası özgür mikrofan” denerek, isteyen herkese söz verildi.

Söyleşi düzenlendi

            Çağrı merkezinde gerçekleştirilen gösteriden sonra, Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde Erhah Aktürk, Gerhard Schönfeld görüşlerini aktardılar. Tohum Kültür Merkezi’nden barış Çaktı’nın modaratörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Aktürk konuşmasını, cezaevi süreci, seçim çalışmaları ve ortak mücadele olmak üzere üç bölümde yaptı.

            Gerhard Schönfeld’in yaptığı konuşmadan sonra, dinleyicilere söz verildi. SYKP adına konuşan Hüseyin Şenol, Avrupa Seçimlerinin her zamandan daha fazla önem arz ettiğini belirterek “Tabii ki terciğimiz, ilk etapta Erhan Aktürk gibi devrimci, sosyalist kişi ve kurumlara oy verilmesidir. Ama bu seçimlerin en önemli özelliği; Ülke parlamentolarında da her geçen gün güçlenen faşistlerin Avrupa parlamentosuna da güçlü bir şekilde girme tehlikesi bulunuyor. Yerli, göçmen herkes, ırkçı ve faşistleri engellemek için yoğun olarak sandığa gitmelidir.” dedi.

Panel soru cevap bölümünün ardından destek ve dayanışma çağrıları ile son buldu.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑