fbpx

Avrupa

Published on Mart 27th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

AP üyesinden açlık grevi direnişçilerine destek ziyareti

AP üyesi Arne Gericke, Strasbourg’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemini sürdüren aktivistleri ziyaret etti. Bündnis C üyesi olan Gericke İmralı’daki tecridin son bulmasını istedi.

Kürt Halk Önderi üzerindeki ağır tecridin kırılması amacıyla DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlayan, başta cezaevlerindeki siyasi tutsaklar olmak üzere birçok yerde katılımlarla genişleyen süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin Avrupa’daki en önemli ayağı olan Strasbourg’daki direniş bugün 101. güne girdi.

Her çevreden eylemcilere destek ziyaretleri sürüyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu üyesi Arne Gericke KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, siyasetçi Mustafa Sarıkaya, HDP eski milletvekili Dilek Öcalan ve gazeteci Gülistan Çiya İke’nin aralarında bulunduğu 14 kişilik grubu ziyaret etti.

Almanya’nın siyasi partilerinden “Bündnis C- Christen für Deutschland” (C Birliği- Almanya İçin Hıristiyanlar) üyesi olan Gericke ile eylemciler adına KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç görüştü. Eylemcilerin talebine destek verdiğini bildiren Gericke, Türk devletinin İmralı’da Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış tecridin derhal kaldırılmasını istedi.

‘KÜRTLERİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOUZ’

Ortadoğu’da yaşayan 50 milyona yakın Kürdün hakları için mücadele ettiğine belirten Gericke “Bu halkın lideri de 20 yıldır cezaevinde. Öcalan terörist değil, terörist olan muhalefeti cezaevine atan, Kürt halkına baskı uygulayan, haklarını inkar eden Erdoğan’dır” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu olarak açlık grevi eylemlerini yakından izlediklerini belirten Gericke “Eylemcilerin taleplerinin yerine gelmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi. Ziyaretin ardından Gericke’nin üyesi olduğu “Bündnis C- Christen für Deutschland” partisi de yazılı açıklama yaparak açlık grevi eylemcilerinin talebine dikkat çekti.

Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırıları ve Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için başta Federal Alman Hükümeti olmak üzere Avrupa Birliği hükümetlerine çağrı yapan Bündnis C açıklamasında “Ortadoğu’da çok kültürlü ve çok etnik yapılı sistemin kurulmasında aktif bir rol oynayan Kürtlerin mücadelesini destekliyoruz” vurgusu yapıldı.

(anf)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑