fbpx

Almanya

Published on Ağustos 29th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

ARD Yorumcusu: Merkel’in Mülteci Politikasından utanıyorum!

Alman ARD televizyonunun yorumcusu gazeteci Georg Restle, Alman başbakanı Merkel’in öncülüğünde dün Paris’te imzalanan mülteci anlaşması için “Bu mülteci politikasından utanıyorum, bu anlaşma bu ülke ve kıta için bir utanç kaynağıdır” dedi.

Devlet kuruluşu olan ARD televizyonunda dün akşamki ana haber bülteni sonrasında yayınlanan yorumda başbakan Merkel’in mülteci politikası yerden yere vuruldu. Yinen ARD’de yayınlanan “Monitor” programının sunucusu olan gazeteci Georg Restle’nin okuduğu yorumda Merkel’in belirlediği Avrupa Birliği’nin mülteci politikası sert şekilde eleştirildi.

Afrika’dan sığınmacıların Avrupa’ya gelmesini engellemek için Nijer ve Çad’da sığınmacı kabul merkezleri oluşturmasını öngören ve dün Paris’te imzalanan anlaşmaya dikkat çeken Alman gazeteci Restle ” Bu mülteci politikasından utanıyorum, bu anlaşma bu ülke ve kıta için utanç kaynağıdır” şeklinde konuştu.

“AKDENİZ’DE BOĞULANLARDAN DAHA FAZLA İNSAN ÖLECEK”

Merkel’in bu anlaşmayla Afrikalı mültecilerin sığınmacı kamplarında her türlü şiddet görmesine onay verdiğini belirten ARD’nin yorumcusu mültecilerin BM misyonu çerçevesinde korunacağı sözünün verilmesi ayrıntısı için de “şaka gibi” dedi. İç savaşın hakim olduğu Çad’da BM’nin nasıl çalışacağının merak ettiğini söyleyen yorumcu devamla şu eleştirilerde bulundu:

“Almanya ve Fransa’nın diktatörlükle yöneltilen, her türlü insan haklarının çiğnendiği bir ülkeye silah satması, sonra da bu ülkedeki mültecileri bu diktatörü teslim etmesi rezalet bir durumdan başka bir şey değildir. Bu Avrupalı değerlerle hiç bir alakası olmayan rejimlerle işbirliğinin sürdürülmesi anlamına geliyor.

Bu politika ile mülteci sorunuyla mücadele edilmeyecektir. Mülteciler, kamaraların giremeyeceği Afrika çöllerindeki kamplara kapatılacak ve buralarda Akdeniz’den daha fazla insan ölecek. Tabii bunlar Merkel’in umurunda değil, onun tek derdi mülteci sayısını azaltmak, bu da ülkemizin değerlerini; insan haklarını, uluslararası yasaları ve insanlığımızı bitiriyor.”

Dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni Afrikaları ülkelerin liderleriyle sığınmacılar konusundaki zirvede bir araya gelmişti.

Zirve ardından konuşan Macron, Sahra Altı Afrika’dan gelen sığınmacılar için geçiş güzergahında olan Nijer ve Çad’da sığınmacılar için kabul merkezleri kurmayı istediklerini belirtmişti. Macron, merkezlerin UNCHR tarafından yönetileceğini ve başvuruların onlar tarafından alınacağını açıklamıştı.

 

Kaynak: ANF

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑