fbpx

Türkiye

Published on Ocak 27th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Armenek Belgeselinin İstanbul’da yasaklanmasına tepki

Mayıs Kolektifi: “Demokratik Kamuoyunu, Aydınları, Sanatçıları, Medya ve sinema emekçilerini “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” Belgeseline sahip çıkmaya, yasaklanmasına yönelik çaba ve girişimlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.”


Mayıs Kolektifi’nden Açıklama ve Demokratik Kamuoyuna Çağrı!

Mayıs Kolektifi olarak, Türkiye coğrafyasında halk yığınlarına, onların örgütlü öncülerine, ezilen ulus ve milliyetlere, ezilen inançlara yapılan zulüm ve baskıların tarihini bugüne ışık tutma, yaşanmışlıklardan ve tanıklıklardan hareketle tarihsel hafıza oluşturma çabası içinde olan bir Kolektifiz.

Toplumsal belleğe katkı olması için bu bakış açısı doğrultusun da, Ermeni ulusuna mensup bir devrimci olan ARMENAK’in (Orhan Bakır) yaşamını ve portresini konu edindiğimiz “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeseline imza attık. Bu belgeselin, 26 Ocak 2020 tarihinde, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ve ardından yapılacak söyleşili anma toplantısının İstanbul-Kartal Kaymakamlığınca yasaklandığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu yasaklamanın hiçbir hukuksal ve meşru yanı yoktur. İyiden iyiye kanıksanmaya başlanan ve tam birkeyfiyet örneği olan bu yasakçı uygulamayı ve ona zemin yaratan zihniyeti reddediyor, şiddetle kınıyoruz.“Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin gösteriminin yapılacağının duyurulmasıyla birlikte, filmimiz ve akabinde yapılacak olan toplantı sosyal medyada kimi ırkçı hesaplar tarafından açıkça hedef gösterilmiş ve yasaklanması için çağrılar yapılmıştır.

Yapımcısı olduğumuz filmin Kartal’daki gösterim ve tanıtım etkinliğinin bir ilçe kaymakamlığı tarafından yasaklanıp engellenmiş olmasını farklılıklara tahamülsüzlüğün ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasını engelleyen karanlık zihniyetin yeni bir örneği olduğunu üzülerek görüyoruz.

Demokratik Kamuoyunu, Aydınları, Sanatçıları, Medya ve sinema emekçilerini “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” Belgeseline sahip çıkmaya, yasaklanmasına yönelik çaba ve girişimlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.

MAYIS Kolektifi

OCAK 2020

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑