fbpx

Sömürgecilik

Published on Ekim 18th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

“Ateşkes yetmez, Türk Ordusu Kürdistan’ı terk et”

“Ateşkese” rağmen bugün de yüzlerce kişi Ulm’da işgale karşı yürüdü. 500’den fazla kişinin katıldığı gösteride bayrak yasağı mahkeme kararıyla kaldırıldı. Gösteride faşist provokasyon püskürtüldü.
-FOTO GALERİLİ-

AF (Ulm)

Bu akşam da Ulm merkezindeki miting ve yürüyüşe 500’den fazla kişi katılarak, Türk ordusunun işgalini protesto etti. Mitingte “Savaşa ve işgale karşı Rojava’yı savunmaya devam edeceğiz. Ateşkes yetmez, Türk ordusu Kürdistan’tan tamamen çıkana kadar mücadeleye devam“ denerek, dayanışma eylemlerinin devam edeceği duyuruldu..
Türk ordusunun Kuzeydoğu Suriye’yi işgal savaşına karşı, “Savaşa Karşı Ulm Platformu” tarafından çağrısı yapılan eyleme ATİF, ADHF, AGEB, KON-MED, SYKP, DİDF, MLKP, ÖDP, AKM, Sol Parti, MLPD, Kollektiv 26, Rebell, SDAJ gibi Türkiyeli, Kürdistanlı ve Alman kurumlardan aktivistler katıldı. Etkinlik başlangıç mitingiyle başladı ve şehir merkezindeki uzun yürüyüşten sonra yine aynı yerde bitiş mitingi düzenlendi.
500’den fazla kişinin katıldığı yürüyüş esnasında, yine faşist provokasyon oldu ve görevliler tarafından göstericilerin eline düşmesi engellendi. Püskürtülen faşist provokasyon üzerine açıklama yapan tertip komitesinden görevliler tarafından “Bu tür provokasyonlara hazırlıklıyız” açıklaması yapıldı. Miting ve yürüyüş esnasında çok sayıda polisin de bulunması dikkat çekti.

YPG yasağı delindi

Ulm polisinin yıllardır uyguladığı bayrak yasağı, tertip komitesinin bir üst mahkemeye başvurması üzerine kaldırıldı. Sigmaringen Mahkemesi son anda, acil olarak dün verdiği ve telefonla ilettiği kararıyla PYD, YPG ve YPJ bayraklarının yasaklanamayacağına karar verdi. Ulm’da iki yıl önce “Terörist Erdoğan” sloganı da yasaklanmış ve yapılan başvuru üzerine bu yasak da kalkmıştı.

Rojava’yı savunmaya devam

“Rojava’yı Savunacağız – Seninleyiz Rojava”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” ve “Kahrolsun sömürgecilik” yazılı pankartlar açan göstericiler, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Terörist Erdoğan”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Kahrolsun sömürgecilik“ gibi sloganlar atarken, Almanca ve Türkçe konuşmalar da yapıldı.
Göstericiler, “Türk Ordusu Kürdistan’dan çıkana kadar eylemlere devam edeceğiz” açıklaması yaparken, 25 Ekim Cuma’ya, aynı yerde, saat 18.00’deki gösteriye çağrı yapıldı. Bu kez de hem miting hem de yürüyüş yapılacak. Hafta içi de çeşitli etkinlikler düzenlenebileceğini belirten platform yetkilileri, gerekli çağrıları zamanında kurumlar ve sosyal medya üzerinden yapacaklarını belirtti.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑