İnsan Hakları

Published on Ağustos 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

AvEG-Kon: 700. haftada da annelerin yanındayız

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan çağrıda, Cumartesi Anneleri’nin 700. kez meydana olacağını hatırlatılarak, Avrupa kamuoyu duyarlı olmaya davet edildi.

AF (Köln)

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) tarafından yapılan açıklama şöyle:


“Adaletsizliği kanıksamak da adaletsizliği üretmek kadar utanç vericidir; kanıksama ve susma!”
Cumartesi Anneleri
Cumartesi Anneleri 25 Ağustos’ta 700. Kez Haykırıyor:
Gözaltında Kayıpları Kanıksama, Susma, Hesap Sor!
Gözaltında kaybedilenlerin yakınları 23 yıldır insanlığın en utanç verici işkencesine karşı adalet arayışlarına devam ediyorlar.
27 Mayıs 1995 tarihinden bu yana her cumartesi saat 12:00 de Galatasaray’da gözaltında kaybetme suçuyla yüzleşilmesi, hesaplaşılması ve adaletin sağlanması talebini yineliyorlar. Devletin muhalifleri gözaltında kaybetme geleneğine inat 4 kuşaktır devam eden bir direniş geleneği yarattılar.
Türkiye ve Kürdistan’da faşist zulme karşı direnen Kürt, sosyalist, demokrat yani tüm muhaliflere yönelen gözaltında kaybetme politikası tüm aileye ve topluma yönelik sindirme amaçlıdır. Kaybedilenlerin akıbetinin açıklanması ve adalet talebini dünyaya duyurmayı başaran Cumartesi Annelerinin çığlığını faşist AKP/Erdoğan diktatörlüğü duymazdan ve görmezden gelmektedir. Çünkü yasalaştırılan OHAL’e birlikte faşist zulüm iktidarının işkence yapma, kaybetme ve katletme politikasına ihtiyacı olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada emir verenleri, uygulayanları ve görmezden gelenleri korumak için cezasızlık politikasını sürdürmek zorundadır. Ancak Cumartesi Annelerinin tüm baskılara rağmen her hafta hesap sormak için meydanlara çıkması siyasi iktidarı insanlık dışı kirli politikasını uygulayamaz hale getirmiştir. Bu büyük ve değerli bir kazanımdır.
Bundan dolayıdır ki Cumartesi Annelerinin/insanlarının adalet arayışı tüm toplum adınadır. Her hafta Cumartesi mevziisinden sadece faşist zulüm düzenini teşhir etmiyorlar aynı zamanda hesap soruyorlar. Sömürgeci faşist diktatörlüğe unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını bir daha hatırlatıyorlar. Toplumun hafızası ve vicdanı olarak insanlık onuruna sahip çıkıyorlar. Kaybettikleri yakınlarının haklı, onurlu mücadelesini bir başka mevziden sürdürüyorlar.
Her hafta Galatasaray’dan yapılan çağrı sade ve açıktır. Hiçleştirmeyi, yok etmeyi ve tüm aileye bir ömür boyu işkence yapılmasını, adaletsizliği kanıksamayın. Susmayın. Hesap sorun.
Bu çağrının ve direniş geleneğinin bir parçası olarak bir kez daha Galatasaray’ın tüm insanlığa yaptığı çağrıyı yeniliyoruz. Bulunduğumuz her alanda direnişin, hesap sormanın, adalet arayışının 700 haftasında meydanlarda olacağız. Bir kez daha:
Kayıplarımız nerede? Akıbetleri açıklansın failleri yargılansın.
Cezasızlık ve adaletsizliğe son verilsin. Hakikat ve adalet hakkı yasal güvence altına alınsın talebini 700. haftada bulunduğumuz tüm meydanlarda haykıracağız.
25 Ağustos Cumartesi saat 12.00’de kaybedilmek istenenlerin gülümseyen gözleri, kararlı bakışları ve başeğmez direnişleriyle birlikte olmaya çağırıyoruz.
AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu
09.08.2018

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑