fbpx

İnsan Hakları

Published on Mayıs 5th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Avrupa DGB: Yasaklar kalksın İbrahim yaşasın!

Avrupa Demokratik Güç Birliği (Avrupa DGB) Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek’in durumuna dikkat çeken ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini belirten bir açıklama yayımladı. Açıklamada egemenlerin Grup Yorum’un haklı taleplerine kulaklarını tıkamasına rağmen milyonların Grup Yorum’un direnişini ve feda rhunu hafızalarına yazdığı vurgulandı.

Avrupa DGB’nin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin, İbrahim Gökçek yaşasın!

İdil Kültür Merkezi ve Grup Yorum üzerindeki baskıları, yasakları protesto etmek için bir yıla yakın süredir direniyor. Faşist AKP -MHP iktidarının kriminalize etme çabalarını kabul etmeyen Grup yorum üyeleri 17 Mayıs 2019 tarihinde başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini ölüm orucuna çevirdiler ve şimdiye kadar iki grup üyesini, Helin Bölek ve Mustafa Koçak’ı ölüm orucunda kaybettik.

Sömürgeci faşist AKP-MHP bloğu emekçi ve ezilen halklarımız üzerindeki baskı, şiddet ve tahakkümü arttırmaya çalışırken buna karşı, faşizme diz çökmeyen bütün sesleri de susturmak, sindirmek, olmadı yok etmek istiyor. Zindanlarda ikinci kez Koronayla infaza mahkûm edilen devrimci tutsakların itirazlarına, Kürt halkının eşit, özgür birliktelik taleplerine, kadınların “yaşamak istiyoruz” çığlıklarına, madenlerde, inşaatlarda adeta yaşam savaşı veren işçilerin taleplerine, çocuklara yönelik istismara, doğanın tarumar edilmesine gözlerini ve kulaklarını kapatan egemenlerin, bunlar yaşanmasın diye devrimci müzik yapan Grup Yorum’u duyacağını beklemiyorduk, duymadı da!

Ancak milyonlar duydu Grup Yorum’u ve onurlu direnişini. Helin’i, Mustafa’yı halklarımız bağrına bastı, onların feda ruhlarını hafızasına yazdı. Şimdi bu milyonlar başta ölüm orucunun 300’lü günlerine gelen İbrahim Gökçek olmak üzere, devrimci avukatlar Barkın Timtik, Aytaç Ünsal, Ebru Timtik ve Oya Aslan’ın yaşamasını istiyorlar. Ve onları yaşatmanın biricik yolunun ezilen ve emekçi halklarımızın birlikte mücadelesinden geçtiğinin farkındalar.

Avrupa Demokratik Güç Birliği olarak bir kez daha yaşanan ve yaşanabilecek ölümlerden mevcut siyasal iktidarın sorumlu olduğunu belirtiyor, Grup Yorum’a yönelik üç yıldır devam eden konser yasağının son bulması, üyelerine yönelik davaların düşürülmesi ve İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınlara son verilmesi taleplerini bir kez daha hatırlatıyor ve bu taleplerin derhal kabul edilmesi gerektiğini belirtiyoruz.

Helin Bölek ve Mustafa Koçak’ın ölümsüzlüğüyle büyüyen bu direnişi sahiplenmek, devrimci-toplumsal duruşla bu direnişi büyütmek, haklı ve meşru talepleri direnişle kazanmak, bugün hepimizin görevidir, devrimci sorumluluğudur. Bütün devrimci, demokratik kurum ve bireyleri Grup Yorum’un taleplerini sahiplenmeye, İbrahim Gökçek’in yaşaması için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. 

Grup Yorum Yalnız Değildir!

Ölüm Orucunun Haklı Ve Meşru Taleplerini Birleşerek-Direnerek Kazanalım!

Helin Bölek ve Mustafa Koçak Ölümsüzdür!

İbrahim Gökçek yaşasın!

Avrupa DGB

Avrupa Demokratik Güç Birliği

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑