Genel

Published on Mayıs 2nd, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi Abdullah Öcalan’la görüştü

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nden (CPT) bir heyet 28-29 Nisan günleri İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüştü.

DW Türkçe’nin haberine göre; CPT’nin üç kişilik heyetinin Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tutukluluk koşullarını incelemek üzere adaya gittiği öğrenildi. Heyette CPT başkanı Mykola Gnatovsky de yer aldı.

Ziyarette, Öcalan’ın avukat ve yakınlarıyla görüştürülmesi ve diğer mahkumlarla ortak etkinlikler konusunun ön plana çıktığı bildirildi.


Heyet, Öcalan’la görüşmesinin ardından Ankara’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Adalet ve Dışişleri bakanlıkları yetkilileriyle temaslarda bulundu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’la 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana kimseyle görüştürülmediği, İmralı’da kalan diğer mahkûmların da başka hapishanelere nakil ediliği bilinmekte.

Avrupa’da PKK’ye yakın kuruluşlar, Öcalan’ın son bir yıldır avukat ve yakınlarıyla görüştürülmüyor olmasını gerekçe gösterip, İmralı’ya heyet göndermesi için son zamanlarda CPT’ye baskı yapmaktaydı.

PKK taraftarları geçtiğimiz haftalarda CPT’nin Strasbourg’daki merkezi önünde gösteriler düzenlemiş ve CPT sekreteryasından yetkililerle görüşmüştü.

CPT’nin son ziyaretiyle ilgili raporunu önümüzdeki aylarda yayımlaması bekleniyor.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑