Avrupa

Published on Mart 19th, 2020 | by Avrupa Forum 14

0

Avrupa’da da Türkiye’de de: Koronaya karşı komşular dayanışıyor

Korona salgınının başlamasıyla beraber insanlar eve kapanınca, özellikle yaşlı komşuların temel ihtiyaçlarını karşılamak daha da güçleşti. Buna karşı genç ve ölümcül risk grubunda olmayanlar komşularına gerekli durumda yardım edebileceklerini ifade ettikleri kartlar yazıyor.

Almanya’dan
Komşular ise dayanışma mesajlarına yine kartla teşekkürlerini iletiyor.

Almanya’da Facebook grupları çoktan kuruldu, dayanışma ağları örüldü. “Nebenan” isimli akıllı telefon uygulaması üzerinden de her bir semtte listeler açılıyor, evden çalışan/evde kalan gençler adlarını listeye yazıyorlar ve komşuları için gerekirse köpek gezdirmeye, alışveriş veya ilaç almaya gidebileceklerini yazıyorlar. Tabii ki hepsi gönüllü!


Türkiye’de de aynı dayanışmayı görmek mümkün.

2019 Yunus Nadi Ödülü’ne layık görülen “Yeni Osmanlıcılık: Hınç, Nostalji, Narsizm” kitabının yazarı Nagehan Tokdoğan, dün Twitter hesabından korona virüsüne karşı dayanışmanın önemine dikkat çekerek şu mesajı paylaştı: “Markete gidip 60 yaş üstü kalabalığı görünce aklıma böyle bir çözüm geldi. Asansöre astım. Küçük ama etkili olabilecek toplumsal dayanışma yöntemlerine ihtiyacımız var.”

Oturduğu apartmanın kapısına bir yazı asan Nagehan Tokdoğan korona virüsü nedeniyle en riskli grup içinde olan 60 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunanların market alışverişlerini yapmayı önerdi. Nagehan Tokdoğan’ın yaptığı paylaşım sosyal medyada olumlu tepkiler aldı.

İnternette hazırlanan bu formlar ise çıktı alınarak mahallenin belirli yerlerine asılıyor. Almanya’da, İsviçre’de veya Avusturya’da yaşıyorsanız buraya tıklayarak siz de Türkçe Almanca bu formu çıktı alarak mahallenize asabilirsiniz.

Belge hosting: YollaYap.com

15 ayrı dilde (Türkçe hariç) hazırlanan bu dosyada ise komşularınıza kendi anadillerinde yardım kartı, mektubu hazırlayabilirsiniz


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑