Yazarlar

Published on Şubat 18th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Avrupa’da erkek şiddeti yok ki – Gülfer Akkaya

Hassenschau internet sitesinde bir haber var. Eski partneri 32 yaşındaki kadını öldürmüş. Polis katil adamı tutuklamış.

Haberi okuyunca aklıma Avrupa’da yaptığımız panellerde erkek şiddetini anlatırken salonun çoğu tarafından yapılan itirazlar geldi.


Bundan çok değil bir kaç yıl evvel Avrupa’da panellerde erkek şiddetinden bahsederken kimi kadın ve erkek arkadaşlar “Avrupa bu sorunu çözmüş, burada öyle şeyler olmuyor, bunlar Türkiye’de oluyor, siz orada yaşıyorsunuz, burada da oluyor sanıyorsunuz, biz şiddet yaşamıyoruz” diyorlardı. Bir de alaycı alaycı gülümsüyorlardı.

“Burada devlet buna izin vermez, kadının şikâyetine bile gerek yok” diyorlardı. Kadınlar o kadar özgürdü ki, hemen boşanabiliyorlardı, zaten devlet de onlara hemen yardım ediyordu. E maden devlet kadına destek atıyordu o halde erkek şiddeti yoktu.

Oysa bilmediğimi varsayıp bana öğretmeye çalıştıkları hakların Avrupa’daki feministlerin on yıllar süren nasıl zahmetli mücadelelerle kazanıldığını bilmeyenler onlardı. Kadınların mücadeleleri ile kazanılan hakları kadınları görmeden, bunu devletin marifeti sayanlar da onlardı.

Neyse ki özellikle bu son yılın panellerinde gördüm ki erkek şiddetini anlatırken arkadaşlar nihayet Avrupa’da da erkek şiddeti olduğunu yavaş yavaş kabul etmeye başlamışlar. Ama bir şartla. Şiddet uygulayan erkekler kim? Bu soru özenle sorulmuyor, bunun cevabı dillendirilmiyor.

Kuşkusuz o cevaplar da bulunup dillendirilecek.

Arkadaşların erkek şiddetine dair itirazlarının altındaki gerçek Avrupa’da erkek şiddetinin olup olmadığı değildi, kendi ailelerinde ve kurumlarındaki erkek şiddetinin üzerini örtmekti. Çünkü bizde şiddet yok ki diyorlardı. Ama gördüler ki var. Kendilerinde de var, Avrupa’da da var.

Erkek egemenliği dünyanın her yerinde. Erkek egemenliğinin olduğu her yerde en canice erkek şiddeti var. Çünkü erkek egemenliği, erkek şiddeti olmadan var olmaz, iktidarını sürdüremez. Erkek şiddeti kadınları ailenin ve erkeklerin denetiminde tutmak, kontrol edebilmek için uygulanan sistematik şiddettir. Aynı devlet şiddeti gibi. Kapitalizmin şiddeti gibi. Onu yok edebilirseniz patriarkanın kalesini yıkmış olursunuz.

8 Mart’ta, 25 Kasım’da ya da herhangi bir kadın eyleminde neden erkeklerle yürümüyoruz diyen arkadaşlara da cevap haberin içinde.

Kadın eski partneri tarafından boğazı kesilerek öldürülmüş. Oysa bir zamanlar bu adam, o kadına dünyanın en güzel adamı olarak görünüyordu. Şimdiyse katili.

Dünyanın her yerinde kadın cinayetleri yaşanıyor ve kadın cinayetleri politiktir. Bunu kabul edip buna göre siyasal tutum almazsak kadınlar daha çok öldürülmeye devam edecek.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑