fbpx

LGBTİ

Published on Temmuz 29th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Avrupa’da Onur Haftası etkinlikleri tüm coşkusuyla devam ediyor

Dünyanın dört bir tarafında Onur Haftası kutlamaları devam ederken, LGBTİ+ topluluklarını tanımak, hatırlamak ve dayanışmak için haftasonu boyunca gerçekleşecek çok sayıda etkinlik Avrupa’da sürüyor.

Dünyanın dört bir yanında LGBTİ+ birey ve toplulukların haklarına vurgu yapan ‘Onur Haftası’ (pride) olarak anılırken, büyük şehirlerden küçük kasabalara kadar yaz boyunca festivaller düzenlenir. Her yıl bu zaman diliminde LGBTİ+’lere yönelik nefret suçlarına dikkat çekilirken, Onur Haftası’nın sadece ‘parti yapmak’ için bir fırsat değil, LGBTİ+ toplulukların ve dostlarının bir araya gelme zamanı olduğu belirtiliyor.

Avrupa’nın birçok şehrinde de hem bilinç yükseltme hem de kutlama etkinlikleri çoktan başladı.

27 Temmuz’da, İsveç’te Stockholm ve Gothenberg’de  Onur Haftası kapsamıda yapılan etkinlik ‘Europride’ kutlandı. Europride, her yıl farklı bir Avrupa şehri tarafından düzenlenen ve gururlu bir geçit törenine ev sahipliği yapan uluslararası bir pan-Avrupa  LGBTİ+ etkinliği. Kutlamalar 27 Temuuz’da Stockholm’de başlıyor ve 4 Ağustos’a kadar sürecek. Goteborg’da ise festivaller 14 Ağustos’ta başlayıp 19 Ağustos’a kadar sürecek.

Europride ilk kez 1992’de Londra’da kutlandı ve 2019’da Viyana’da gerçekleşecek. Stockholm’de ise Onur Haftası kutlamaları ilk kez 1998 yılında başladı ve şimdi İskandinavya’daki en büyük LGBTİ+ etkinliği olarak sürüyor.

İrlanda’nın Belfast kentinde ise Onur haftası etkinlikleri, 4 Temmuz’da resmi Pride yürüyüşü ile başlamıştı. Festivaller ise 27 Temmuz Cuma – 4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’da son derece coşkulu geçen Pride yürüyüşüne 1 milyon kişi katıldı. İlk kez 1972’de başlayan Onur Haftası etkinlikleri hafta sonu boyunca devam edecek. Liverpool kentinde de LGBTİ+ hareketi özellikle Michael Causer isimli genç bir eşcinselin nefret suçu sonucu hayatını kaybetmesinin üzerine ilk kez 2010 yılında başlamıştı.

28 Temmuz’ta, kalabalıklar St George’s Plateua’dan Tithebarn Caddesi’ndeki Pride bölgesine kadar Causer anısına yürüdü. Hafta sonu boyunca şehirde bir dizi etkinlik düzenlenecek. İngiltere’nin diğer kentleri Sheffield, Norwich ve Faroe Adaları’nda da  kutlanan Onur Haftası, hafta sonu boyunca devam edecek.

Almaya’da ise eşcinsel evliliğin bu yıl yasal hale gelmesiyle birlikte, ülkedeki Onur Haftası kutlamalarına coşkulu olduğu kadar politik bir hava da hakim. Bu yıl 40. sı düzenlenen Berlin Onur Haftası etkinliklerine 400 bin kişinin katılması bekleniyor.

Deutsche Welle’ye konuşan LGBTİ+ aktivisti Bernd Gaiser 40 yıl önceki ilk etkinliğe sadece 500 kişinin katıldığını vurgularken, geçen 40 yılın LGBTİ+ bireylerin artık rahatça sokağa çıkabilmesi ve kamusal alanda var olabilmesinin bir mücadele öyküsü olduğunu belirtiyor.

Bu yılki Berlin Pride’ının mottosu ise; ‘Benim bedenim, benim kimliğim, benim hayatım.’

Hamburg’da ise 28 Temmuz Cumartesi ile 5 Ağustos Pazar günleri arasında gerçekleşecek olan bu yılki kutlamalar, St Pauli kulübünde düzenlenen açılış gecesi ile başladı ve komedi şovları, müzik ve söyleşilerle devam ediyor. Onur Haftası geçit töreni ise kutlamaların son günü olan 5 Ağustos Pazar günü gerçekleşecek.

Köln’de de 23 Haziran’da başlayan etkinlikler 8 Temmuz’da sona ermişti.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da da 28 Temmuz Cumartesi günü başlayan Onur Haftası etkinlikleri 5 Ağustos’a kadar bir hafta devam ediyor. Homomonument’de gerçekleşen, cinsel veya toplumsal cinsiyet kimliğinden dolayı zulüm gören LGBTİ+ anma töreninden sonra Vondelpark’a doğru bir yürüyüş yapıldı. Şehir ayrıca Amstel Nehri boyunca Prinsengracht’a doğru ilerleyecek olan kanal geçişine de ev sahipliği yapacak.

İsviçre’nin Zürih kentinde, 8-17 Temmuz arası gerçekleşen etkinliğe onbinlerce kişi katıldı. Lugano, Bern, Basel gibi İsviçre’nin farklı kantonlarında da küçük çaplı etkinlikler yer aldı.

Avrupa’nın diğer ülkelerinde ise Çekya’dan Fransa’ya, İtalya’dan İspanya’ya milyonlarca insanın katılımıyla Haziran ve Temmuz ayları içerinde gerçekleşen Onur Haftası etkinliklerine büyük ilgi vardı.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑