fbpx

Avrupa

Published on Mayıs 17th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Avrupa’nın iki takas kuruluşu TL işlemlerini askıya aldı

Avrupa’nın uluslararası takas kuruluşu Euroclear Bank ve Clearstream Banking ortak iletişim platformları Bridge üzerinden Türk Lirası işlemlerini 18 Mayıs’tan itibaren askıya alıyor.

Avrupa’nın önde gelen uluslararası takas kuruluşu Euroclear Bank ve Clearstream Banking ortak bir karar alarak paylaştıkları Bridge isimli elektronik haberleşme platformlarından Türk Lirası işlemlerini 18 Mayıs’tan itibaren geçici olarak durdurma kararı aldı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Clearstream tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs etkisiyle likidite üzerindeki sınırlamalardan dolayı TL işlemlerin geçici olarak durdurulduğu bildirildi. 

Ekonomi yönetimi kurun dalgalanmasını önlemek için Türk Lirası üzerinde swap (döviz takası) anlaşmalarına sınırlamalar getiriyor. Bazı uzmanlar swap kısıtlamalarının ilerleyen dönemde döviz bulma konusunda piyasanın işini zorlaştırdığı yorumlarını yapıyor.

Clearstream, Clearstream Banking üzerinden Türkiye ile bağlantılı yerel anlaşmaların olduğu gibi devam edeceğini vurguladı.

Bannockburn Global Forex’ten Marc Chandler, alınan bu karara ilişkin, “Türk yetkililerin aldığı önlemler, kasıtlı olmasa da, yabancıların Türk Lirası ile işlem yapmasını zorlaştırmış gözüküyor” diye konuştu.

Artı Gerçek

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑