Avrupa

Published on Kasım 14th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Avrupa’nın ‘NATO’ya alternatifi’ Pesco

Avrupa Birliği’nin (AB) 23 üyesi savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca PESCO olarak adlandırılan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı.

Anlaşma kapsamında bir AB ordusu oluşturulması öngörülmüyor.
Ancak anlaşmaya imza atan her ülkeden, AB’nin ortak savunmasına nasıl katkı yapabileceği konusunda ulusal planlarını hazırlamaları isteniyor.
Bunun karşılığında AB de 2020’den itibaren oluşturacağı 5 milyar euroluk bütçeyle Pesco’ya destek vermeyi taahhüt ediyor.
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ABD’nin NATO’ya yaklaşımı nedeniyle Avrupa’nın bir alternatife ihtiyacı olduğunu söylüyor.
Kimler destek veriyor?
AB için ortak savunma politikası özellikle Almanya ve Fransa’nın desteklediği bir konu.
Almanya ve Fransa arasında ikili istişarelerde geliştirilen Pesco fikri, daha sonra Avrupa Komisyonu’na iletilmiş ve diğer üye ülkelerin de görüşleri alınmıştı.
28 üyeli AB’nin 23 üye ülkesi savunma politikalarının uyumlu hale getirilmesi için uzlaşıya varmış durumda.
İmzacı ülkelerden İtalya’nın Savunma Bakanı Roberta Pinott, savunma politikaları uyumlu hale gelen Avrupa ülkelerinin 21. yüzyılın beraberinde getirdiği tehditlerle daha etkin biçimde başa çıkabileceğini söyledi.
Bir diğer imzacı ülke Güney Kıbrıs’ın Savunma Bakanı Kristoporos Fokaides ise PESCO ile ülkesinin daha güvenli hale geleceğini ifade ediyor.
Pesco’yu imzalayan ülkeler
Almanya
Lüksemburg
Avusturya
Yunanistan
Fransa
Polonya
Bulgaristan
Letonya
Hollanda
Finlandiya
Çek Cumhuriyeti
Romanya
Belçika
Slovakya
Hırvatistan
Slovenya
İtalya
İsveç
Kıbrıs
Litvanya
İspanya
Macaristan
Estonya

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Donald Trump’ın başkanlık döneminde ABD’nin Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO)’ya giderek daha fazla mesafeli durduğunu anımsatarak Pesco’nun Avrupa için bir alternatif olacağını ifade etmişti.
Reuters haber ajansı da uzun süredir AB’nin gündeminde olan savunma politikalarının entegre hale getirilmesi projesine, Donald Trump’tan gelen “Avrupa ülkeleri NATO bütçesinde üzerine düşeni yapmalı” söyleminin ardından hız verildiğini ifade ediyor.
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brexit sonrasında İngiltere ve AB arasındaki doğru savunma işbirliğinin şekillendirilebileceğini ifade ediyor.
Kimler imzalamadı?
Anlaşmaya taraf olmayı reddeden beş AB ülkesi var.
İngiltere
Danimarka
Malta
İrlanda
Portekiz
Her ne kadar İngiltere PESCO’yu desteklediğini dile getirse de Londra, savunma alanındaki işbirliğinin ancak ülkenin AB’den çıkışının sonrasında netleştirilebileceğini söylüyor.
Danimarka ise Avrupa çapında herhangi bir savunma işbirliğine yanaşmayacağını daha önce açıklamıştı.
Malta, İrlanda ve Portekiz ise PESCO’yu hâlâ değerlendirdiklerini söyleyen ülkeler.
Avrupa Komisyonu dileyen ülkelerin PESCO’ya sonradan da dahil olmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.
Nasıl işleyecek?
Avrupa Komisyonu, PESCO’nun hayata geçirilmesi için imzacı ülkelerden ortak savunma projeleri bekliyor.
Komisyonun Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, şimdiden üye ülkelerden 50 proje aldıklarını ifade ediyor.
Projelerin büyük kısmının yeni savunma sanayii teknolojilerinin geliştirilmesiyle ilgili olduğu da belirtiliyor.
İmzacı ülkelerin savunma bütçelerini kademeli olarak artırmaları isteniyor ve ortak projelere katkıları bekleniyor. PESCO’nun şartlarını yerine getirmeyen ülkelerin ortak savunma politikasının dışında bırakılması da olası olacak.


Her ne kadar Almanya Savunma Bakanı, PESCO’nun NATO için bir alternatif olabileceğini ifade etse de, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yeni oluşumun ittifakı güçlendireceğini, anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Stoltenberg, PESCO sayesinde NATO’nun Avrupa ayağının daha güçlü hale geleceğini söyledi.

 

 

 

Kaynak: BBC turkce


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑