Avrupa

Published on Mart 14th, 2020 | by Avrupa Forum 14

0

Avrupa’ya çıkmış yurttaşlar 17 Mart’a kadar dönebilir

Dışişleri Bakanlığı koronavirüs nedeniyle dün uçuş yasağı kararı alınan 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türkiye vatandaşlarının 17 Mart saat (TSİ) 23:59’a kadar dönebileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran tarafından  açıklama yapıldı.


Açıklamada, “Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dün uçuş yasağı tedbiri kararı alınan 9 Avrupa ülkesinde bulunan Türk vatandaşı öğrenci ve turistlerimiz 17 Mart 2020 Saat 24:00’a (TSİ) kadar ülkemize dönüş yapabilecek.” denildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, ayrıca, Türkiye’nin uçuş yasağı kararı aldığı 9 Avrupa ülkesindeki Türk öğrenci ve turistlerin Türk Hava Yolları (THY) ve ilgili havayolu şirketleriyle temasa geçebileceklerini belirtti.

Kıran, Twitter hesabında bir kullanıcının kendisine yönelik, “Uçaklarımız iptal oldu. Pazar sabah dönecektik. Şimdi nasıl döneceğiz başkanım?” sorusunu alıntılayan Kıran, şu yanıtı paylaştı:

“Yerli havayolu işletmelerimiz bu ülkelere yolcu uçuşu düzenleyebiliyor ancak uçuşların dönüşü boş oluyordu. Şimdi öğrenci ve turistlerimiz bu uçaklarla geri dönebilir. Tabii dönüşte gerekli tedbirleri almak koşuluyla. THY ve ilgili havayolu şirketleriyle temasa geçebilirsiniz.”

Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, yeni tip koronavirüs salgınıyla bağlantılı ve diğer acil konularda dünyanın her yerinden vatandaşın yardım için 7/24 Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin +90 312 292 29 29 numaralı hattına ulaşabilecekleri bildirildi.

THY, uçuşların 14 Mart-17 Nisan tarihlerinde durdurulduğu 9 Avrupa ülkesine bileti olan yolculara ücretsiz iade ve parkur/tarih değişikliği hakkı tanındığını, işlemlerin internet sitesi ve güncel mobil uygulamalar, satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acentelerden ücretsiz olarak gerçekleştirilebileceğini duyurmuştu.

Kaynak : ArtıGerçek / Artı49

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑