fbpx

İsviçre

Published on Ekim 13th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Barış Hareketi Basel’de buluştu

Basel’de İsviçre Barış Hareketi’nin (SFB) 70. yılını kutlamak için bir araya gelindi. Panelde, bu savaş dolu zamanlarda barış hareketinin zorlukları tartışıldı. Ayrıca SFB’nin yeni kitabı da sunuldu.

ABD, Basra Körfezi’ni barut fıçısına dönüştürdüğü gibi hala ateşlemeye devam ediyor. Aynı zamanda, onlar ve diğer NATO müttefikleri Suudilerin Yemen’i aç bıraktığı felaketlere katılıyorlar. Ve Ukrayna’da AB, Rusya ile kendi vekalet çatışmasını sürdürüyor. Savaş ve yeniden silahlanma güçleniyor. Bu savaş zamanlarında, İsviçre Barış Hareketi Basel’de bir araya gelerek 70’inci yıldönümünü dolu bir salonda kutladı.

Katılımcılar İsviçre’nin her yerinden ve kısmen de yurtdışından geldi. İsviçre Barış Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Komünist Gençlik İsviçre Eş-Başkanı Seyhan Karakuyu, “Diğer Avrupa ülkelerinden yoldaşların olması ve tabii ki İsviçre barış severlerin desteğini görmek büyük bir zenginleşme oldu.” dedi. Karakuyu ziyaretçilerden memnun. Panelde dayanışmanın yanı sıra savaş karşıtı deneyimler de paylaşıldı. Panelde farklı koşulların her yerde farklı farklı barış mücadelelerini şekillendirdiği belirtilirken, savaşların temel nedeninin her yerde kapitalizm ve emperyalizm olduğu vurgulandı.

Enternasyonalist mücadele

Birçok insanın sınırlar aşarak Basel’e gelmiş olmasının sebebi, SFB’nin üye olduğu şemsiye örgütü olan Dünya Barış Konseyi’nin bölgesel toplantısının ilk kez Basel’de gerçekleşiyor olmasındandı. Yıldönümü etkinliğinde enternasyonalist etkileşim görünür düzeydeydi.

Karakuyu’ya ek olarak, Alman Marks-Engels Vakfı’ndan Hermann Kopp, Fransız barış hareketinden Dr. Patrice Salzenstein, GSoA(Ordusuz İsviçre için Grup)’dan Magdalena Küng ve Portekiz barış hareketinden Felipe Ferrera panelist’ti. Moderatörlüğünü gazeteci Andreas Zumach’ın yaptığı tartışmada, iklim krizi, nükleer caydırıcılık (özellikle Fedaral Almanya Cumhuriyeti’nde nükleer silahlanma sorunu), AB-NATO ilişkisi ve ana konu olarak İran’da savaş tehlikesi üzerine konuşmalar yapıldı. Karakuyu’ya göre, Basra Körfezi’ndeki bir savaşın patlak vermesi insanlığa felaket getirecektir. KJS Eş-Başkanı Karakuyu diğer taraftan da geleceğe iyimser baktığını belirtti: “Kapitalizmin savaş politikalarından vaz geçemez ancak dünyanın pek çok noktasında kriz ve savaş politikalarına karşı direnişler, sosyal hareketler artarak devam ediyor. Bu hareketler aynı zamanda güçlü bir barış hareketi için de umuttur.

Barış, iklim ve sınıf mücadelesi

Karakuyu’nu konuşmasında son dönemde güçlenen iklim hareketlerine de dikkat çekerek,  barış mücadelesiyle ekolojik çöküşe karşı dünya genelinde verilen mücadeleleri birleştirmenin önemine vurgu yaptı. Barış ve ekoloji hareketlerini çevreleyen zorlukları, çelişkileri ve soruları gerekçe edip bu mücadeleleri ayrı ayrı ele almanın doğru bir tutum olmayacağını vurgulayan Karakuyu: “Barış hareketi yeşildir ve her zaman yeşildi.” İsviçre Komünist Gençliği (KJS) Eş-Başkanı Karakuyu barış mücadelesinin sınıf meselesinden ayrı düşünülemeyeceğini belirterek “Barış hareketi 1944’ten beri var olmuştur ve her zaman sınıf mücadelesine bağlanabilecek gerçekçi bir perspektifi ve dinamiği vardı. İşçi sınıfının kurtuluş mücadelesi, eşitliği, özgürlüğü ve kalıcı barışı sağlamak için tek mücadele yoludur.” dedi.

Podyuma afişlerle Barış Hareketi tarihi gösterimi ve Barış Konseyi Genel Sekreteri Iraklis Zafkaridis’in selamlaması ile devam edildi. Podyum sonrasında İsviçre Barış Hareketinin  “Barış, Adalet İnsan hakkı” adlı yeni kitabının tanıtımı yapıldı ve 70. Yıldönümü vesilesiyle müzikli bir kokteyl gerçekleştirildi.

Florian Sieber / Vorwärts

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑