Almanya

Published on Nisan 18th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Barış mitinginde “Kes sesini Tayyip” pankartı

Barışseverler, bugün Ulm’da savaşa karşı barış için sokağa çıktılar. Çok sayıda sendika, kilise, parti ve kurumların yanısıra, Türkiyeli örgütlenmeler de katıldı. Mitingte “Kes sesini Tayyip” (Halt dein Mund Erdoğan) yazılı büyük bir pankart da açıldı.

AF (Ulm)

Geleneksel Paskalya (Ostern) Barış Gösterileri çerçevesinde, bir yürüyüş ve miting etkinliği gerçekleştiren aktivistleri, başlangıç mitingini Ulm’da oluşturulmak istenen “Nato Kumanda Merkezi” önünde gerçekleştirdi. Avrupa çapındaki merkezi kumanda merkezi, kriz bölgelerine hızla asker ve malzeme göndermeden sorumlu olacak. Askerler ve malzemeler Ulm’daki askeri garnizonda konuşlandırılacak, “acil” durumda hızla sevk işlemi gerçekleştirilecek.

            Nato Kumanda Merkezi önündeki mitingten sonra, şehir içine doğru yürüyüşe geçen göstericiler, şehir merkezindeki Sophie-Scholl-Platz’ta toplandılar. Burada kurulan sahnede Alman Sendiklar Birliği (DGB) Bärbel Mauch, Federal Milletvekili Tobias Pflüger ve Sendikacı Cayda Tutan konuşurken, Lothar Heusohn da moderatörlük yaptı. Konuşma aralarında müzik de gerçekleştirildi.

           Sol Parti, MLPD, Rebell, DKP, Çevreciler ve diğer çok sayıda sendika, kilise, parti ve kurumların yanı sıra, Türkiyeli örgütlenmelerden ADHF, AGİF, ATİF, DİDF, SYKP de geleneksel Paskalya Barış Yürüyüş ve Mitingi için Ulm’da bayrak ve pankartlarıyla alandaydı. Göstericiler, attıkları slogan, yaptıkları konuşma, taşıdıkları pankart ve dövizlerde, savaşa karşı barışı savundular.

            Barış gösterisi “Barış için gerilimden uzak yeni bir politika izlenmeli”, “Silahsızlanma burada, Ulm’dan başlıyor”, “Barış dürüst anlaşmalardan, dağaya sahip çıkmaktan ve sosyal eşitlikten başlıyor” ve “Bizler yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa karşıyız” başlıklarıyla gerçekleştirildi.

SYKP: Kes sesini Erdoğan

Miting alanında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) imzalı Türkçe-Almanca üzerinde “Kes sesini Tayyip” (Halt dein Mund Erdoğan) yazılı büyük bir pankart da açıldı. SYKP’liler tarafından yapılan açıklamada Tayyip Erdoğan’ın da savaş suçluşu olduğunu ve yargılanması gerektiğini vurgulandılar. “Sadece barış etkinliklerinde değil, her alanda, savaş suçlusu Erdoğan gibi dikatatörlerin lanetlenmesi gerekir” diyen SYKP’liler, her alanda savaş suçlularını protesto etmeye devam edeceklerini, başta Türkiye, Kürdistan, Ortatadoğu olmak üzere, tüm dünya halklarıyla dayanışma içerinde olacaklarını açıkladılar.

Geleneksel Paskalya Barış Gösterileri (Ostermarsch) her yıl geleneksel paskalya bayramı esnasında, perşembe-pazartesi günlerini kapsayan günlerde, onlarca şehir ve kasabada farklı farklı günlerde gerçekleştiriliyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑