Avrupa

Published on Şubat 9th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Basel – Strasbourg uzun yürüyüşünün ilk günü tamamlandı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 20. yıldönümünde aralarında siyasetçiler, kurum temsilcileri ve sanatçıların da olduğu 100 aşkın ismin, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim” sloganıyla Basel’den Strasburg’a düzenlediği uzun yürüyüşün 1. günü tamamlandı.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) tarafından organize edilen yürüyüş, Basel Barfüsserplatz’da yapılan görkemli bir mitingle başladı. Yüzlerce Kürdistanlı’nın katılımıyla gerçekleştirilen mitingde, Öcalan’ın özgürlüğü talep eden ve açlık grevleri direnişlerini selamlayan pankartların yanı sıra Öcalan posterleri taşınırken, sık sık hep bir ağızdan “Öcalan’a özgürlük”, “Yaşasın zindan direnişi” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları yükseldi.


Yürüyüşün startı verilmeden önce birçok kurum temsilcisi söz alarak, yapacakları yürüyüşün anlam ve önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, “Bu yürüyüşteki temel amacımız Önderliğimiz üzerindeki tecridi kırmak, direnişteki arkadaşlarımızın talebini dünyaya duyurmaktır” derken KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar ise Kürt halkının bugün zindanlarda başta olmak üzere her alanda direniş içerisinde olduğunu ifade ederek, bu yürüyüşle Kürt halkının direnişini dünyanın her yerine yayacaklarını söyledi.

SYKP Avrupa Koordinasyonu üyesi Tuncay Yılmaz ise başladıkları yürüyüşün sadece Basel’den Strasbourg’a değil, Amed’den İstanbul’a, Cizre bodrumlarından Soma Madenlerine, Hasankeyf’ten Cerrattepe’ye olduğunu belirterek Öcalan’a uygulanan tecridin kırılması ve Kürt sorunun demokratik çözümünün egemenler hariç tüm toplum için büyük önem taşıdını vurguladı.

Aveg-Kon, SKB, ATİK, ADHK adına konuşmaların yapıldığı mitingin ardından yürüyüşe geçildi ve 12 kilometrelik ilk etap tamamlanarak birinci günün programı sonlandırıldı.

Fotograflar: František Matouš – Öner Polat / ANF –

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑