İsviçre

Published on Aralık 24th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Basel’de anma etkinliği

Maraş Girişimi tarafından bugün İsviçre’nin Basel kentinde ‘Maraş’tan Roboski’ye Katliamları Unutmadık, Unutturmayacağız!’ şiarıyla anma etkinliği düzenlendi.

Öner Polat / Basel

Etkinlik HDK Avrupa eşsözcüsü Demir Çelik, Katliamların tanıklarıyla, yaşamlarını yitirenlerin yakınlarının konuşmacı olarak katıldığı ve HDK Basel bileşenlerininde hazır bulunduğu Restaurant der Sportanlage Rheinacker salonunda çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Faşist devlet tarafından gerçekleştirilen 19 Aralık 1978 Maraş, 19 Aralık 2000 Cezaevleri, 28 Aralık 2011 Roboski katliamlarında yaşamlarını yitirenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve açılış konuşmasının ardından Halkaların demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Eşsözcüsü Demir Çelik bir devlet geleneği haline getirilen katliamlara karşı örgütlenmenin ve örgütlülüğünü devam ettirebilmenin önemine vurgu yaptı.

Çelik’in ardından söz alan Maraş girişimi adına Hüseyin Torun Maraş katliamına nasıl gelindiği, katliam yaşanırken devletin tutumunu aktardı.

FEDA (İsviçre Demokratik Alevi Federasyonu) adına Ayten Şimşir ise konuşmada özünde Alevilere ve Kürtlere yönelik Osmanlı’dan bu yana gerçekleştirilen devlet katliamlarına değindi. Şimşir katliamlarının bir daha yaşanmaması ve katliam politikalarına karşı tüm ezilenlerin birlikte hareket etmelerinin önemine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

Panelistlerden Tutsakların Sesi Platformu adına Hüseyin Sevim’de 19 Aralık Cezaevi katliam sürecine değinerek bir konuşma gerçekleştirdi.

Verilen aranın ardından 2. bölümde HDK bileşenleri, Maraş yöre dernekleri- vakıflar, Terolar köyü derneği adına birer konuşma gerçekleştirilerek yapımı tamamlanan mülteci kampı adı altında IŞİD kampına karşı örgütlenmenin ve devlet destekli asimilasyon politikalarına karşı alınacak önlemlerin önemine vurgu yapıldı.

Son bölümde ise katliam tanıkları ve katliamlarda yaşamlarını yitirenlerin yakınları o dönem yaşananları aktardı.

Soru-cevap kısmının ardından etkinlik sloganlarla sonlandırıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑