fbpx

Avrupa

Published on Haziran 15th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

Basel’de kadın eylemine polis müdahalesi: Milletvekilini ittiler

Kadınlar Basel’de ve İsviçre’de kadın hakları için sokağa çıktılar.Kadınlar Basel’de ve İsviçre’de kadın hakları için sokağa çıktılar.

Ortaya çıkan görüntülerde, Pazar günü düzenlenen kadın grevinde göstericiler ile polis arasında gergin bir havanın olduğu görülüyor. Polis, gösteriye müdahale ekipmanlarını hazır bulundurarak yürüyüşü engelledi. Kadınlar bu uygulamaya sloganlarla tepki gösterdi. Basel Ulusal Meclis Üyesi (Yeşiller) Sibel Arslan arabulucuk etmeye ve durumu sakinleştirmeye çalıştı.

Eyleme ilişkin bir videoda ise Arslan’ın polis tarafından tutulduğunu görünüyor. Etrafı sarılan Sibel Arslan’ı polis memurları her iki kolundan tutarak itekliyor. Ve Sibel Arslan’nın “Dokunmayın” ikazlarını kulak arkası eden polisler onu bırakmıyor.


Basel polisi, pazar akşamı kadın grevinin izinsiz gerçekleştirildiğini, yaklaşık 300 kadının kontrol edildiğini açıklayarak müdahaleyi şu sebeple savundu: “Miting şehir merkezinde toplu taşımayı bazen uzun süre engelliyor ve trafiği aksatıyordu.”
15.30’dan kısa bir süre önce, yaklaşık 300 kişi Basel’de Orta Köprü’nü kapattı ve konuşmalar yaptı. Kanton polisi, saat 16.15 civarında, izinsiz eyleme katılanları uyardı ve 10 dakika içinde köprüyü terk etmelerini istedi.

Köprü saat 19’da tekrar açıldı. Kimlik kontrolü yapılan kadınlara ilişkin ise soruşturma açılacağı belirtildi.

Kaynak: Telebasel


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑