fbpx

İsviçre

Published on Temmuz 21st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Basel’de “Z kuşağı ne istiyor” paneli yapıldı

İsviçre Göçmen İnisiyatifi’ne (İGİF) bağlı faaliyet yürüten BEKSAM (Basel Eğitim Kültür Sanat Merkezi) son dönemlere çokça tartışılan “Z kuşağı ve gelecek” konulu bir panel düzenledi.

Marksist Teori dergisi yazarı Arif Çelebi`nin sunum yaptığı panel, Suruç katliamında yaşamını yitirenler şahsında temmuz ayında ölümsüzleşenler adına saygı duruşu ile başladı. Kannanfeldplatz Anfi tiyatrosunda yapılan panele genç kadınların katılımı ilgi çekti.

Yazar Arif Çelebi son günlerde tartışılan Z kuşağıyla ilgili sunumunda her yirmi yılda bir kuşak belirleniyor, bu genç kuşakla bizim kurduğumuz bağ ile burjuvazinin kurduğu bağ aynı değildir dedi. Çelebi, burjuvazinin bu gençleri tüketim alanına çekerek kapitalist sistemin bunalımı içerisinde geleceksizlik verdiğini belirterek, devrimci sosyalist-marksist düşüncenin ise bu gençlere geleceğin devrim ve sosyalizmde olduğunu gösterdiğini belirtti.

İlkel komünal toplumdan günümüze kadar gelen süreçte genç kuşaklarla ilişkileri kapsamlı ele alan yazar Çelebi, toplum düzeyine göre üretim ilişkileri ve toplumsal değişim ve dönüşüm süreçlerine göre genç kuşakların değişim ve yaşam biçimleri üretici güçler ve üretim ilişkileriyle kurdukları bağ üzerinden devam etmiştir dedi. Günümüzün gençliğinin sosyal medyayı daha fazla kullanarak dünyada kendi kuşağıyla ile daha hızlı bağ kurmakta olduğuna işaret eden Çelebi, kuşaklar arası mücadele taleplerini de değerlendirdi. Çelebi; “bugünkü gençlik işsizlik yoksulluk ve geleceksizliğe karşı mücadele ediyor, oysa 68 kuşağında isyan eden gençlerin talepleri, açlık yoksulluk değil sosyalizmdi” dedi.

Bugün Avrupa ülkelerinde dahi yüksek okul okumuş bir kaç dil bilen ve yaptığı meslekte ve istediği işte çalışamayan gençler olduğuna dikkat çeken Çelebi, Avrupa ülkelerinde % 20 üzerinde işsiz genç olduğunu söyledi. Ve bu gençler arasında değişik bağımlılık illetinin yaygınlaştığının altını çizdi.

Kapitalist sistemin gençlere gelecek vaat etmediğini belirten yazar Çelebi, kapitalist ve emperyalist sistemin yarattığı açlık, yoksulluk, işsizlik ve ekolojik vb tüm sorunlar karşı mücadeleden başka seçenek olmadığını söyledi.

Z kuşağını “kopuş kuşağı” olarak adlandıran Çelebi bu kuşağın gelecekleri için devrimci, sosyalist, komünist partilerde örgütlenmeleri gerektiğine vurgu yaparak paneli bitirdi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑