Ekoloji

Published on Aralık 7th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

“Başka bir dünya yok”

Çevre Sendikası’nın çağrısıyla Ulm şehir merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, “Başka bir dünya yok” pankartı açılarak, küresel tehlikeye dikkat çekildi. Etkinliğe Greenpeace, İnterBündnis ve SYKP destek verdi.

AF (Ulm)


Tüm Avrupa’da olduğu gibi, Ulm’da da yerli ve göçmen örgütlenmelerin çağrısıyla bugün şehir merkezinde doğayı koruma gösterisi gerçekleştirildi. Gösteride enformasyon standları açıldı.

2 Aralık’ta başlayan ve 13 Aralık tarihine kadar devam edecek olan İspanya’nın başkenti Madrid’deki 25. Dünya İklim Konferansı’na da dikkat çekilen etkinlikte, yaşanabilir bir dünya için daha fazla çaba sarfedilmesi istendi. Göstericilere göre; bu yılki Madrid’deki BM İklim Değişikliği Zirvesi’nin de (COP25) diğer konferanslar gibi ağır yürümesi ve etki gücünün bilinçli olarak en minimum düzeyde tutulması protesto edildi.

Bilgilendirme standlarıyla birlikte, etkinlikte yapılan konuşmalarda, çözümden uzak, yaptırım gücü bulunmayan İklim Konferansı’nın neden çözüm getirici bir anlam taşımadığı vurgulandı. Konuşmacılar, kapitalist rekabetin doğayı değil, para ve çıkarı esas aldığını ifade ettiler. Çevre Sendikası adına yapılan konuşmada da bu yanlış ve doğa düşmanı politikalar sonucu, Almanya’da da bu yıl ilk defa büyük bir kuraklık yaşandığını ve dünyanın çok daha büyük felaketlere gebe olduğu ön plana çıkarıldı.

Enformasyon standlarında, Türkiye’deki nükleer santral, HES’ler ve diğer doğanın dengesini bozacak, etkileyecek, hatta küresel felakete sürükleyecek çevre düşmanı girişimlere değinildi.

Eyleme Umweltgewerkschaft) Çevre Sendikası, Greenpeace, InterBündnis ve SYKP’nin bulunduğu “Dünya İklimi Aksiyon Günü – Ulm Birliği” çağrıda bulundu.

İklim Değişikliği Konferansı

UNFCCC COP25 (İklim Değişikliği Konferansı) Madrid’de sürüyor. 2 Aralık’ta başlayan Konferans 13 Aralık’ta sona erecek.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑