Ekoloji

Published on Aralık 8th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Başka bir dünya yok”

ADHF, GREENPEACE, MLPD, ATİF, AGİF, Doğa Sendikası, REBELL, SYKP’nin çağrısıyla Ulm şehir merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, “Başka bir dünya” pankartı açılarak, küresel tehlikeye dikkat çekildi.

AF (Ulm)


Tüm Avrupa’da olduğu gibi, Ulm’da da Çok sayıda yerli ve göçmen örgütlenmelerin çağrısıyla şehir merkezinde doğayı koruma gösterisi gerçekleştirildi. Miting öncesi enformasyon standı da açıldı.

2 Aralık’ta başlayan ve 14 Aralık tarihine kadar devam edecek olan Polonya-Katowice’deki Dünya İklim Konferansı’nın ağır yürümesi ve etki gücünün bilinçli olarak en minimum düzeyde tutulması protesto edildi. Bilgilendirme standlarıyla birlikte, mitingte yapılan konuşmalarda, çözümden uzak, yaptırım gücü bulunmayan İklim Konferansı’nın neden çözüm getirici bir anlam taşımadığı vurgulandı. Konuşmacılar,  kapitalist rekabetin doğayı değil, para ve çıkarı esas aldığını ifade ettiler. Çevre Sendikası adına yapılan konuşmada da bu yanlış ve doğa düşmanı politikalar sonucu, Almanya’da da bu yıl ilk defa büyük bir kuraklık yaşandığını ve dünyanın çok daha büyük felaketlere gebe olduğu ön plana çıkarıldı.

Eylemde Almanya’nın Buir kentine yakın Hambach Ormanı’nın Alman enerji tekeli RWE için kesilmesine karşı yapılan direnişle kazanılan zafere de değinilerek, bundan sonra da kesinlikle kesilmesine izin vermeyeceklerini belirttiler. Özellikle gençler “Hambi Bleibt” (Hambi kalacak) yazılı döviz ve pankartlar açtılar, slogan attılar.

Enformasyon standında, Türkiye’deki nükleer santral, HES’ler ve diğer doğanın dengesini bozacak, etkileyecek, hatta küresel felakete sürükleyecek çevre düşmanı girişimlere değinildi.

Eyleme, içinde ADHF, GREENPEACE, MLPD, ATİF, AGİF, Doğa Sendikası, REBELL, SYKP’nin bulunduğu “Dünya Kliması – Aksiyon Günü Birliği” çağrıda bulundu. HDK-Ulm da etkinlikte yer aldı.

İklim Değişikliği Konferansı

UNFCCC COP24 (İklim Değişikliği Konferansı) Katowice Polonya’da sürüyor. UNFCCC’nin ortakları arasında bulunduğu uluslararası iklim müzakereleri turu, Paris’te yapılan COP21’i takiben tarafların, küresel sıcaklık değişiminin 2 santigrat derecenin altında 1,5 santigrat hedeflenerek kontrollü bir şekilde yükselmesini hedeflendiği toplantı sonrasında yapılmaktadır. Konferans kapsamında jeotermal enerji ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlendi.

2 Aralık’ta başlayan Konferans 14 Aralık’ta sona erecek.

   

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑