Almanya

Published on Mart 25th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Bayram Namaz Stuttgart’ta da anıldı

MLKP Rojava Temsilcisi Bayram Namaz, Avrupa’nın bir çok kentinde olduğu gibi, Stuttgart’ta da anıldı.

Almanya’nın Stuttgart kentinde, Lilo Herrmann konferans salonunda Rojava’da ölümsüzleşen MLKP Rojava Temsilcisi Bayram Namaz için anma etkinliği düzenlendi.
Anma etkinliği, Bayram Namaz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla fedai eylem yapan Ayten Beçet (Gebze Hapishanesi) ve Zehra Sağlam (Erzurum Hapishanesi) şahsında özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu esnasında okunan şiir alkışlarla karşılandı.
Ardından Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) adına yapılan konuşmada, MLKP Kürdistan’ın yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, Rojava’nın Serêkaniyê kentinde 23 Mart sabahı Türk devleti ve işbirlikçileri tarafından içinde bulunduğu araca önceden yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu Bayram Namaz’ın şehit düştüğü bilgisini verdi. “Bayram Namaz yoldaşımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum.” denildi.
Konuşmada, MLKP Merkez Komitesi, Kürdistan Komitesi üyesi ve Rojava Temsilcisi olduğu belirtilen Bayram Namaz’ın (Baran Serhat), MLKP’nin önder kadrolarından biri olduğu, yoldaşın hedef alınmasının tesadüfi olmadığı, bu saldırının, Türkiye Kürdistan birleşik devrim köprüsünü yıkmayı amaçlayan Pirsus katliamının devamı olduğu, MLKP’nin Rojava devrimi başladıktan hemen sonra savaş siperlerinin en önüne konumlandığı, Kobanê’den Rakka’ya, Minbic’ten Efrin’e hemen her cephede TC işbirlikçisi çetelere karşı savaştığı ve şehitler verdiği, sömürgeci faşist TC’nin işbirlikçi çeteler eliyle Rojava ve Kuzey Suriye’de fetih hesaplarını boşa çıkarmada önemli rol oynadığı belirtildi.
Bayram Namaz’ın Rojava’da bulunduğu beş yıl boyunca MLKP kuvvetlerinin ideolojik, politik, örgütsel ve askeri önderliğini yürüttüğü vurgulanan konuşmada, Enternasyonal Özgürlük Taburu’nun ve HBDH’nin kuruluşunda ve geliştirilmesinde aktif olarak yer aldığı vurgulandı.
“Hiçbir sömürgeci faşist saldırı devrim yürüyüşümüzü, özgürlük ve sosyalizm mücadelemizi durduramaz. Sözün sözümüzdür.” denildi.
Bayram Namaz’ı hapishanelerden vb. yakinen tanıdığını, bazı izlenimlerini paylaşmak istediğini belirten konuşmacı, “Altını nereye koyarsanız koyun parlar, Bayram Namaz gittiği her yerde altın gibi parlardı, iz bırakırdı, “Buralardan Bayram yoldaş geçmiş duygu ve düşüncesi doğallığında oluşurdu” denilen konuşmada, “Bayram yoldaşı anmak demek, ideallerine bağlı kalmak demek, partisiyle daha fazla bütünleşmek demektir. Örgütlü devrimciliği yükseltmek demektir. Dahası bir adım öne çıkmak demektir. Bayramın, Bayramların yoldaşı olmak, Berçemlerin yoldaşı olmak onurdur. Onurumuzu korumanın, Bayramların yükselttiği özgürlük ve sosyalizm bayrağını daha da yükseltmenin yolu, ileriye doğru adım atmaktan geçiyor.” dedi.
MLKP adına yapılan konuşmada son olarak, “Biz Baran Serhatları olan bir partiyiz. Durduramazsınız bizi. MLKP durdurulamaz! Baran serhat ölümsüzdür! Daima bizimlesin, daima seninleyiz, Yaşasın Rojava devrimi! Yaşasın özgür Kürdistan! Yaşasın Ortadoğu Devrimi! Yaşasın özgürlük ve sosyalizm!” şiarlarıyla son buldu.


(Atılım Stuttgart)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑