Ekonomi

Published on Haziran 14th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

BDDK Şikayet Etti, Ekonomik Kriz Haberinden 38 Kişiye Dava Açıldı

Bloomberg’te 2018’de yayınlanan ‘ekonomik kriz ve döviz’ haberiyle ilgili, aralarında haberi yapan Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da bulunduğu 38 kişi hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Türk Lirası’ndaki ani değer kaybının Türkiye bankaları üzerindeki etkisini yansıtan haber nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) daha önce şikayetçi olmuştu.


Şikayet üzerine savcılık tarafından hazırlanan iddianamede iki muhabire “Devletin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatmaya çalışılması” suçlamasıyla 2 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı.

Haberi yorumlayanlara da dava açıldı

BDDK sadece haberi yapan iki muhabiri değil, haber hakkında ve sosyal medyada haberin altına yorum yapan kişiler hakkında da şikayette bulundu. Savcılık, BDDK’nın şikayeti doğrultusunda bu kişilere de dava açtı.

İddianamede yer alan Yalınkılıç ve Karakaya dışında 36 sanık daha bulunuyor ve bu kişiler habere yorum yapmakla suçlanıyor.

Dava açılanlar arasında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu gibi isimler var.

İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın ilk duruşması 20 Eylül’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Bloomberg’ten kınama

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait, olay sonrası kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Haber değeri taşıyan olayları adil ve doğru bir şekilde haberleştiren muhabirlerimize karşı açılan davayı kınıyoruz. Onları destekliyoruz ve bu sıkıntılı dönem boyunca da destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Bianet

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑