fbpx

Almanya

Published on Mart 30th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Berlin’de Anarşistler Evsizler İçin 3 Ev İşgal Etti

Anarşist grup #besetzen Almanya’nın Berlin şehrinde evsizler için 3 apartman dairesini işgal ettiklerini duyurdu.

28 Mart günü işgale başlayan #besetzen, Korona krizi sebebiyle herkese “evde kal” çağrısı yapan devletin, göçmenler ve evsizler için hiçbir çözüm üretmediğini ve asıl felaketin kapitalizm olduğunu belirterek işgallerine devam edeceklerini açıkladı.

Anarşistler yapılan işgal eylemlerini canlı yayınladılar.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Her zaman ‘El koyacağız’ diye yazdık

El koymak zorunda kalmayana kadar… ‘Felaket’ zamanlarında bu formül bir çağrı ile genişletilebilir: Katılmalısın!

Covid-19 dünya genelinde gün geçtikçe daha fazla yerde yayılıyor ve sözde felaketin standartlaştığını görmek pek zor değil. Hükümetler tarafından insanlara evde kalma çağrısı yapılıyor, fakat herkesin bir evi yok. Bu yeterince kötü değilmiş gibi, Berlin eyaleti, uzun vadede insanları tahliye ettirerek evsiz insan sayısını arttırdı. Aynı zamanda, evsiz insanların ihtiyaç duyduğu günlük bakım merkezlerini kapattı, ki o merkezlerden ekmek, biraz sabun ve su dağıtılıyordu. Bu iki yüzlü çifte standartları içinde hala ataerkil bir biçimde öğüt veriyorlar: ‘Hijyene önem verin!’ ‘Sosyal temastan kaçının!’ hükümetin bize dayattığı bu.

Ama mülteciler, bir arada yaşamak zorunda olduğu kamplarda, Avrupa sınırlarındaki sınır dışı hapishanelerinde ve Alman kenar mahallelerinde ne yapabilirler? Sığınma, dolaşım ve barınma özgürlüğü gibi insan haklarıyla, kendilerini Covid-19’a karşı etkin bir şekilde koruma olanağından yoksun bırakıldılar.

Bu ülkede felaket, bu sağlık sisteminin son yıkık kalıntılarına bile herkesin erişemeyeceği yönündedir. Covid-19’dan çok önce olağanüstü hâl ilan eden doktorların, sağlık görevlilerinin ve hemşirelerin göz ardı edilmesi sosyal bir saçmalıktır. Bu nedenle işçiler durumdan sorumlu değiller ve dayanışmamızı hak ediyorlar. Yakında -İtalya’da olduğu gibi- kimin yaşayabileceğine ve kimin ölmesi gerektiğine karar vermek zorunda kalacaklar. Sadece bu bile başlı başına bir felaket.

Facianın adı kapitalizm. Ve bu bir standart.

Günlerdir kiracılar, sosyal dernekler ve sosyal ve demokratik partiler, evsizlere ve sığınmacılara barınma sağlamak için tatil evleri ve boş yerler için kamulaştırma talep ediyorlar. Daireler açıkça korona virüsüne karşı en etkili korumayı sunarken, Berlin şehri bir gençlik yurdunda ve Kältehilfe[1] tesisinde 350 yer oluşturdu. Bunu dayanışma olarak satmak alaycıdır. Mevcut durumda, konutlara el konulması sosyal bir görevdir, bu yüzden el koyacağız ve bize katılmalısınız!

[1] Kış aylarında, “Berliner Kältehilfe” programı evsiz insanlara bürokratik olmayan geceleme olanakları sunuyor. https://www.berlin.de/willkommenszentrum/en/housing/homelessness/

Çeviri: AvrupaForum

Kaynak:

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑