Almanya

Published on Ocak 20th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Berlin’de Libya konferansı protesto edildi

Berlin’de düzenlenen Libya Zirvesi, Erdoğan karşıtı pankartlarla protesto edildi.

Süheyla Kaplan / ArtıGerçek


Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı pankartlarla protesto edildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel`in Başbakanlık konutunda düzenlediği Libya’da ateşkesin ve barışın sağlanması konusundaki Libya Konferansı kentte protesto edildi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkeden devlet ve hükümet başkanları ile Birleşmiş Milletler dahil çok uluslu örgütler Berlin’deki konferansa davet edilmişti.

Zirve, başkentte protestolar eşliğinde başlarken, Berlin Brandenburger Tor Alman Parlamentosu ve Başbakanlık binası etrafında polis çok sıkı güvenlik önlemi aldı.

Ateşkes ve taraflara silah satışının durdurulmasının görüşüldüğü zirve sırasında, çok sayıda Libya vatandaşı Erdoğan`ı protesto eden pankartlar taşıdı.

AKP hükümeti Erdoğan’ın duyurduğu Libya’ya asker gönderme tezkeresini MHP’nin desteğiyle Meclis’ten geçirmiş, tezkerenin kabul edilmesinin ardından TSK’dan bir grup Libya’ya gitmişti. Bu gelişmenin ardından iktidarın Suriye’deki silahlı grupları da para karşılığında Libya’da gönderdiği iddiası tartışmalara neden olmuş, tepki çekmişti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑