fbpx

Almanya

Published on Mayıs 3rd, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Berlin’de yeni Korona cezaları

Salı günü, Berlin Senatosu Korona krizi yüzünden şehre uygulanan bazı kısıtlamaları hafifletmeye karar verdi. Listeye yeni para cezaları da eklediler. İşte size neyin başınızı belaya sokabileceğinin ve cebinizden ne kadar çıkabileceğinin bir listesi.

Maskeler 27 Nisan Pazartesi gününden itibaren Berlin’deki toplu taşıma araçlarında zorunlu olacaktır. 29 Nisanda da maske kuralı marketler için zorunlu hale geldi. Bu, geçen Çarşamba gününden bu yana açık olan mağazalar için geçerli değildir.

Ancak Belediye Başkanı Michael Müller (SPD) Salı günü yaptığı açıklamada, başlangıçta bu yeni kurala uyulmamasının mali bir cezaya neden olmayacağını söyledi.

Diğer ihlaller para cezası ile cezalandırılacaktır. İşte en önemlilerinden bir seçim.

İletişim Kısıtlamaları

► Artık evde kalma şartı geçerli değildir, bu da dışarı çıkma cezasını ortadan kaldırır – 10 € ila 100 €.

► Ancak ikametgahınızın dışında, birden fazla kişiyle buluşursanız, 10 € ile 100 € arasında para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

► Ayrıca, diğer insanlarla 1,5 metre olan mesafeyi koruyamazsanız, 25 ila 500 € ödemeniz istenebilir – bu şimdi parklar, çayırlar ve açık alanlar için de geçerlidir!

► Hastaneye yapılan gereksiz ziyaretler 50 ila 1000 avroya mal olabilir – 16 yaşın altındaki çocuklarda ve doğum nedeniyle hastaneye giden kadınlarda istisnalar vardır.

Corona? Was ist das? In der Wilmersdorfer Straße drängen sich die Passanten trotz Abstands-Vorschriften dicht an dicht (Foto: Ralf Lutter)
Korona mı? O da ne? Wilmersdorfer Straße’de, sosyal mesafe düzenlemelerine rağmen insanlar çok rahat görünüyor (Foto: Ralf Lutter)

Yurtdışından Dönüş

Yabancı ülkelerden dönen insanlar için özel kurallar geçerlidir. Kuralları takip etmeyen herkes ciddi mali cezalarla karşı karşıyadır.

► Yurt dışından gelenler için iki haftalık bir süre boyunca izolasyon zorunludur. İhlallerin maliyeti 500 € ile 2500 € arasındadır.

► Doğrudan eve gitmeyen, akrabalarını ziyaret etmeye veya alışveriş yapmaya vb. karar veren herkes 150 € ‘dan 3000 €’ ya kadar para cezasına çarptırılabilir.

► İade üzerine yerel makamlara rapor vermeyi unutan herkes 150 € ile 2.000 € arasında para cezasına çarptırılabilir. Bir konuk alırsanız, ziyaretçi için 300 € ile 1000 € arasında ek bir cezayı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dini hizmetler

4 Mayıs’tan itibaren 50 kişilik açık hava toplantılarına tekrar izin verilir.

► Sosyal mesafe ve hijyen yönetmeliklerine uyulmaması, ihlalin ciddiyetine bağlı olarak 50 ila 500 € arasında olabilir.

► Nesnelerle para toplamak yasaktır – ör. insanlara kutsal kadeh sunmak 25 € ila 500 € ‘ya mal olabilir.

Restoranlar, Kamu / Devlet Kurumları, İşletmeler

► Kamusal alanlarda barbekü yapmak veya açık havada yemek sunmak yasaktır, cezası 25 € ‘dan 500 €’ ya kadar çıkar. Restoranların eve teslimat ve al götür hizmetlerine hala izin verilmektedir.

► Mağazalar tekrar açılabilir, ancak yalnızca 800 metrekareye kadar bir satış alanına sahip olanlar için. Kural ihlalleri pahalıdır, maliyeti 1000 € ile 10.000 € arasındadır.

Ein Mediamarkt in Berlin mit blockierten Ladenflächen (Foto: REUTERS)
Bazı mağazalar satış alanlarını bariyerlerle küçültüyorlar. Berlin’de perakende satış alanı kordonlu bir Mediamarkt (Foto: REUTERS)

► Alışveriş merkezlerinde oturma imkanı sunmak işletmeciler için çok pahalıya mal olabilir: 500 ila 5000 €.

► Botanik bahçesinin 27 Nisan’dan itibaren tekrar açılmasına izin verildi; 4 Mayıs’tan itibaren kuaförler, kütüphaneler, hayvanat bahçeleri ve hayvan parkı (Tierpark) açılacak. Yasağın bitmesini beklemeden ve belirlenen tarihinden önce açılmaya karar veren her işletme 1.000 € ile 10.000 € arasında para cezası bekleyebilir.

►Büyük etkinliklerde veya kuaförde hijyen kurallarına uyulmalıdır; aksi takdirde maliyeti fazladır! Örneğin, kuaför veya müşteri gerektiği gibi maske takmazsa 50€ ila 500€.

► Şehir turları da pahalı bir iştir…. tur şirketi için: 1000 € ila 10,000 €.

► Seks işçileriyle vakit geçirmek isteyenler 25 € ile 5000 € arasındaki para cezalarına hazır olmalıdır.

► Spora tekrar izin verilir: Dışarıda, eğer bir takım sporu değilse ve gerekli mesafe korunuyorsa bu mümkündür. Tenis veya atletizm gibi. Spor salonları, yüzme havuzları ve genel olarak kapalı spor tesisleri kapalıdır. İhlallerin maliyeti 50 € ile 500 € arasındadır.

Eğitim Kurumları

Okullar 20 Nisan Pazartesi günü temel faaliyetlerine yeniden başladı. Faaliyet durumu aşamalı olarak genişletilecektir.

► Okul ve sınıf gezileri yasaklanmıştır. Yine de geziler yapılacaksa, okul idaresi 1000 € ile 10,000 € arasında para cezasına çarptırılabilir. Katılan herhangi bir ebeveyn veya yetişkin öğrenci de şunları ödemek zorunda kalabilir: 250 € ila 2500 €.

►Sınıflarda sosyal mesafe kurallarına uyulmaması halinde 1.000 ila 10.000€ para cezası talep edilebilir.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑