fbpx

İsviçre

Published on Eylül 13th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Bern DGB: 12 Eylül sürüyor

Bern Demokratik Güç Birliği (DGB) 12 Eylül askeri darbesinin 40. yılı dolayımıyla bir panel gerçekleştirdi. Devrimci Yol önder kadrolarından Yaşathak Aslan’ın digital olarak katıldığı panele HDP Eski Van Milletvekili Yurdusev Özsekmenler, Güler Koç ve İrfan Babaoğlu konuşmacı olarak katılırken, panelin moderasyonunu Necdet Atalay gerçekleştirdi.

Eşitlik, özgürlük ve devrim mücadelesinde hayatlarını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başlayan panel, Necdet Atalay’ın Bern Demokratik Güç Birliği ve çalışmaları üzerine kısa tanıtım konuşmasıyla devam etti. Atalay Bern ve civarındaki tüm Türkiyeli-Kürdistanlı demokrasi güçlerinin Bern Demokratik Güç Birliğinde buluştuğunu belirterek, faşizme, kapitalizme, erkek egemenliğine, doğa düşmanlığına, emperyalizme ve sömürgecileğe karşı ortak mücadeleyi büyütmenin önemine değindi.

Yaşathak Aslan: Erdoğan iktidarının temeli 12 Eylül’de atıldı

İlk konuşmayı yapan Yaşathak aslan 12 Eylül Askeri darbesinin bugün Tayyip Erdoğan eliyle sivil darbe biçiminde devam ettiğini belirtti. Aslan devrimcilerin 12 Eylül’Ü gelişini gördüklerini ancak gereken önlemi alamadıklarının altını çizdi. 12 Eylül’ün şovenist ve dinci/islamcı karakterinin bugünkü ortamın oluşmasında belirleyici olduğunu söyleyen Aslan, Erdoğan iktidarının temelinin de o süreçte atıldığını belirtti. Darbeye Amed’de yakalanan Aslan Kürt halkının darbeye karşı direnişte ve devrimcileri sahiplenişte örnek bir tutum aldığını özellikle vurguladı. Yaşathak Aslan o dönem başarılamayan ortak mücadelenin bugün daha fazla gecikmeden gerçekleştirilmesi gereğinin de altını çizdi.

Yurdusev Özsekmenler: Sosyalist Hareketi ve işçi sınıfını engellemek istediler

Siyasetçi Yurdusev Özsekmenler ise 12 Eylül öncesinde sosyalist hareketin ve işçi hareketinin çok güçlü bir eylemlilik içerisinde olduğunu belirterek emperyalist güçlerin ve Türk sermayesinin bu yükselişi durdurmak için darbeye başvurduğunun altını çizdi. Özsekmenler devletin 1 Mayıs 77 Katliamı, Maraş-Çorumolayları ve benzerleriyle darbeyi adım adım ördüğünü ve gerken koşulları sağlayınca da elindeki kadife eldiveni çıkartarak çok sert bir müdahale gerçekleştirdiğini belirtti.

Güler Koç: Bugün devrimci mücadele sürüyorsa Darbelere karşı direnenler olduğu içindir.

71 ve 80 darbelerinde cezaevinde bulunan Güler Koç darbelerde en ağır bedelleri devrimcilerin ödediğine, özellikle de Kürt halkına yönelik çok ağır bir saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Gerek zindanlarda olan devrimcilerin gerekse de yakınlarını, yoldaşlarını zindanda olanların cezaevi kapılarında direniş bayrağını düşürmediklerini ancak devletle de baş edemediklerini belirtti. Güler Koç bugün hala bir devrimci hareketten söz edilebiliniyorsa o süreçlerde direnenlerin sayesinde olduğunun altını çizdi. Özellikle kadınların cezaevlerinde ve zindan önlerinde bu direnişin en onurlu taşıyıcıları olduğunu vurguladı.

İrfan Babaoğlu: Kürt Özgürlük Mücadelesi zindan direnişinin meşalesidir

Yazar İrfan Babaoğlu tüm darbelerin sol, sosyalist, devrimci kesimleri hedef almakla birlikte Kürt halkına karşı özel bir saldırı içerisinde olduğuna dikkat çekti. 12 Eylül Darbesinin de özellikle Kürt Özgürlük Mücadelesinin yükselişinin önünü kesmeyi hedeflediğini belirten Babaoğlu, bu saldırının Mazlum Doğan, Kemal Pir ve arkadaşlarının zindanda başlattıkları direnişiyle püskürtüldüğünü ve 1984 Eruh baskınıyla da çökertildiğini belirtti.

Panel dinleyicilerin de kendi deneyimlerini, izlenimlerini paylaştığı ikinci bölümle birlikte sona erdi.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑