fbpx

Çocuk

Published on Temmuz 19th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Bern ve Basel’de çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddete karşı eylem

İsviçre’nin Bern ve Basel şehirlerinde Türkiye’de son dönemlerde artan çocuk istismarına ve kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Eylemde çocuk tecavüzüne ve 13 yaşındaki çocukların evlendirilmesine yol açacak olan TCK103’teki değişiklik ve cinseyet temelli şiddet ve ayrımcılıkla mücadele için dünya kadın hareketinin kazanımı olan İstanbul Sözleşmesinden AKP-MHP iktidarının çekilme planları teşhir edildi.

SYKP Avrupa örgütünün konuya ilişkin başlattığı yoğunlaştırılmış çalışmanın da duyurulduğu eylemlerde son günlerde Kürt illerinde kız çocuklarına yönelik cinsel saldırılar ve devlet temsilcilerinin bu saldırıları normalleştirme girişimleri de protesto edildi.

Bern buluşması

Bern’in en merkezi meydanı olan Bern Bahnhofplatz’da düzenlenen eylemi Mizgin Kadın Meclisi ve SYKP Bern organize etti. Eylemde Almanca dilinde pankart ve dövizler taşındı.

“Alarm… Alarm… Erdoğan (AKP-MHP) iktidarı çocuk istismarına göz yumuyor” “Jin, Jiyan, Azadi” ve “Türk hükümetinin cinsel saldırılarını durdur” pankartlarının açıldığı eylemde “Türkiye’deki çocuk istismarını durdur!” “Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlularının affına ve çocuk evliliklerine hayır!” “İstanbul Sözleşmesi yaşatır; Türk devletinin İstanbul sözleşmesinden çekilmesini durduralım” “Çocuk istismarına sessiz kalmak, suça ortak olmaktır”, “Erdoğan, AKP-MHP faşizmi tecavüze göz yumuyor, tecavüzcü, katliamcı polisleri, askerleri yasal güvencelerle koruyor”, “Çocuk istismarına, çocuk evliliklerine izin verilmesin”  dövizleri açıldı.

SYKP Bern ve Mizgin Kadın Meclisi adına Almanca, Türkçe, Kürtçe konuşmaların yapıldığı eylem konunun takipçisi olunacağı ve eylemlerin süreceği duyurusuyla son buldu.

Basel’de çocukların sesi olundu

SYKP Basel’in çağrısıyla Claraplatz’da gerçekleşen eylemde Türkiye’deki çocuk istismarının artmasına yol açacak yasal düzenlemeye ve İStanbul Sözleşmesi’nden geri çekilinmesine izin verilememesi istendi.

SYKP Basel Kadın Meclisi’nden Fahriye Usta’nın yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekildi;

– Bütün dünyada cinsiyetçilik ve kadına yönelik şiddet artıyor. Kadınların hakları ve kazanımları her yerde kısıtlanmaya çalışılıyor. Patriarkanın bu saldırı dalgasının bir diğer sonu da çocuklara yönelik cinsel istismarın artması oluyor. 

– Türkiye’de AKP hükumeti 13 yaşındaki kız çocuklarının evlilik adı altında istismarına neden olacak af düzenlemesi yapmaya hazırlanıyor. Bu çocuk istismarına/tecavüzüne yasal destek anlamına gelecektir.

– Erdoğan ve AKP, dünya kadın mücadelesinin ortak kazanımı olan “İstanbul Sözleşmesi”nden geri çekilmeye hazırlanıyor. İstanbul sözleşmesi kadınlara yönelik, şiddet, taciz ve tecavüze karşı devlete sorumluluklarını işaret ediyor, yaşamı savunuyor.

Eylem “Sessiz kalmayalım, çocukların sesi olalım! Kadına yönelik erkek şiddetine karşı birleşelim! Türkiye’nin İstanbul sözleşmesinden vazgeçmesini engelleyelim!” talebinin dile getirilmesiyle sonlandı.

Fotograflar: AF / Hasan Bulut

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑