İsviçre

Published on Mayıs 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Bern’de 1 Mayıs

Resmi tatil günü olmamasına rağmen, 1 Mayıs Kutlamalarına yoğun katılım oldu. SYKP’nin kutlamalardaki standına yoğun oldu.
-FOTO GALERİLİ-

AF (Bern)


Bern’de 1 Mayıs yoğun ve şenlikli geçti. Kanton Parlamentosunun 1 Mayıs’ı resmi tatil ilan etmemesinden dolayı yürüyüş ancak saat 16.30 da başladı. Altstadt’dan başlayan yürüyüşe İsviçreli ve göçmen kurumlar yoğun katılım gösterdi. Sendika (unia) ve kadınların katılımı aktifti. Yürüyüş Bundeshaus’un önüne kadar devam etti. Yürüyüşün ardından tüm kurumlar parlamento önünde standa açtı. 1 Mayıs programı konuşmalar, müzikler, yemekler ve çeşitli etkinliklerle son buldu. Konuşmaların içerinde ön plana çıkan en önemli konu başlığı kadın işçilerin 14 Haziran’da yapmayı planladığı “eşit işe eşit ücret” başlıklı genel grev çağrısıydı. SYKP, yoğun bir şekilde katıldığı etkinlikte stant açan tek göçmen kurumdu. Stand İsviçre İşçi Partisi (Partei der Arbeit/PdA) ile ortak açıldı. Tüm devrimci demokrat yurtsever gruplar SYKP standı çevresinde toplandı ve eğlendi.

Yine İsviçre’nin birçok merkezinde sendikalar, kadın örgütleri ve siyasi particiler öncülüğünde 1 Mayıs’ı kutlamak amacıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenlendi. “Eşitlik, adalet ve iklim için birlikteyiz” sloganıyla düzenlenen etkinliklere, 14 Haziran tarihinde düzenlenecek genel kadın grevi ve kadınların talepleri damgasını vurdu.

Öte yandan etkinliklere kendi renkleriyle katılan Kürdistanlılar ve dostları ise taşıdıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla kritik aşamayı aşacak şekilde devam eden açlık grevi direnişlerine ve Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑