İsviçre

Published on Nisan 14th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Bern’de AKP-MHP gasp teşhir edildi

İsviçre’nin Başkenti Bern’in en kalabalık meydanında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi bir bildiri dağıtarak AKP-MHP bloğunun seçim sürecinde yaptığı hukuksuzluklara dikkat çekti, uluslararası kamuoyunu bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

Almanca olarak hazırlanan bildiride 31 Mart Yerel seçimlerinde AKP-MHP ittifakının başta, İstanbul, Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Van olmak üzere pek çok büyük şehirde ilçede seçimleri kaybetmesine rağmen yönetimleri devretmek istemediği anlatıldı.


Kayyum atanan Kürt belediyelerinin yeniden HDP tarafından alındığına dikkat çekilen bildiride, devlet destekli AKP-MHP ittifakının asker, polis ve diğer ilerden kaydırılan seçmenlerle kimi belediyelere sandık yoluyla kayyum atandığı vurgulandı.

İsviçre halkını Türkiye’deki demokrasi güçlerinin mücadelesine destek olmaya, İsviçre Parlamentosu’nu da AKP-MHP’yi de sandığa saygı duymaya ve demokrasinin gereklerini yapmaya çağıran bildirinin tam metni şöyle:

DİKTATÖR ERDOĞAN TÜRKİYE’DE DARBE YAPIYOR, İZİN VERMEYELİM!

Türkiye’de 31 Mart 2019’da yerel yönetim seçimleri gerçekleşti. Erdoğan’ın partisi AKP ve ittifakı ırkçı parti MHP İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok il ve ilçede seçimleri kaybetti.

AKP hükümeti 20 Temmuz 2016’da üç aylığına OHAL ilan etmişti ve OHAL ancak iki yıl sonra kaldırıldı. AKP bu süreçte, HDP’nin 2014’te kazandığı 100’den fazla belediyeyi kayyum atadı ve 60 belediye başkanını hapse attı.

OHAL döneminde kayyum atayarak el koyduğu Kürt belediyelerinin büyük kısmını HDP tekrar kazandı.

Seçimlerin üzerinden 10 günden fazla geçmesine rağmen faşist AKP-MHP iktidarı belediyeleri kazananlara teslim etmiyor, hukuksuz bir şekilde yönetimi kaybeden AKP-MHP adayına veriyor. Absürt cumhurbaşkanlığı sistemiyle parlamentoyu işlevsiz kılan Erdoğan, şimdi de seçimleri anlamsızlaştırıyor, demokrasiye bir darbe daha yapıyor.

17 Milyon insanın yaşadığı İstanbul’da seçimleri CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Ancak AKP defalarca oyları yeniden saydırmak, insanların evlerine polis yollayıp kime oy verdiğini sordurmak gibi yöntemlerle seçimin sonucunun açıklanmasını engellemeye devam ediyor. Erdoğan “13-14 bin oy farkla seçim kazanılmaz” diyerek, MHP lideri “vatandaşlarımız huzurlu değil, seçim yeniden yapılmalı” diyerek adeta demokrasiyi katlediyor, yerel yönetimleri gasp etmeye hazırlanıyorlar.

Türkiye’de faşist bir iktidarın inşa olmasına sessiz kalmayalım, demokrasinin son kırıntılarının da gasp edilmesine izin vermeyelim. Demokrasiyi savunan İsviçreliler Türkiye halklarını demokrasi mücadelesini desteklemeli, İsviçre Parlamentosu derhal bir açıklama yaparak MHP ve AKP hükümetinin demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçim sonuçlarını kabullenmeye çağırmalıdır.

Türkiye’de demokrasinin tamamen öldürülmesine izin vermeyelim!

Erdoğan’ın faşist darbesini durduralım!

Yaşasın enternasyonalist dayanışma!

SYKP Bern

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑