İsviçre

Published on Ocak 27th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Bern’de Öcalan’a yönelik tecride ve Leyla Güven’in durumuna dikkat çekmek için eylem

HDP Milletvekili Leyla Güven’in Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride son verilmesi için başlattığı ve sonrasında cezaevlerinde, yurtiçinde ve yurtdışında yaygınlaşan açlık grevlerine destek için İsviçre Parlamentosu önünde bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Bern Mizgin Kadın Meclisi ile Tevgera Ciwanên Şoreşger’in çağrısı ile düzenlenen eylemde “Leyla Güven Öcalan’a uygulanan tecride karşı açlık grevinde”, “Nasır Yağız tecride karşı açlık grevinde”, “Strasbourg’ta Kürt siyasetçiler tecride karşı açlık grevinde”, “Zindanda ki tutsaklar tecride karşı açlık grevinde pankartları, Öcalan posterleri ile PKK bayrakları taşındı.


Dayanışma eylemine SYKP Bern örgütü de “Öcalan’a ve tüm siyasi tutsaklara özgürlük” pankartıyla destek verdi.

Strasbourg’ta devam eden süresiz – dönüşümsüz Açlık grevi eylemcisi HDP eski Milletvekili Dilek Öcalan telefonla bağlanarak eylemi selamladı. Öcalan yaptığı konuşmada “Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara seslenerek gerek Kobanê’nin özgürleştirilmesinde gerekse Efrîn’e yönelik saldırılarda olsun Avrupa’daki halkımız sorumluluk bilinciyle asli görevini yerine getirmiştir. Yine bugün Leyla öncülüğünde sürdürdüğümüz açlık grevi eylemimizle tecrit kıracağız, Kürdistan’ı özgürleştireceğiz ve Önderliğimiz sağlıklı bir şekilde özgürlüğüne kavuşturacağız” diye konuştu.

Eyleme katılan Kürt siyasetçi Demir Çelik ile SYKP Avrupa koordinasyonundan Tuncay Yılmaz’ın da birer konuşma gerçekleştirdiler.

SYKP Avrupa Koordinasyonundan Tuncay Yılmaz

Demir Çelik Kürt tüm demokrasi güçlerini Leyla Güven’in başlattığı direniş eylemleriyle dayanışmaya çağırırken, Tuncay Yılmaz bu eylemlerin Kürt Halkına ve onların şahsında tüm demokrasi güçlerine dayatılan teslimiyet politikalarına direniş bayrağı anlamına geldiğini belirtti. Yılmaz, ABD’den AB’ye bütün emperyalist güçlerin Kürt halkını iradesizleştirmeye çalıştığına vurgu yaparak bu süreçte değerlerine, hedeflerine sahip çıkanların ve dik duranların kazanacağın söyledi.

Eylem Almanca bildirilerin okunmasının ardından sloganlarla sonlandırıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑