İsviçre

Published on Mayıs 16th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Bern’den Gazze’ye: Filistin halkı yalnız değildir!

İsviçre’nin Bern şehrinde İsrail’in 60’ın üzerinde Filistinliyi katletmesi ve 1500’ün üzerindekini ise yaralamasını protesto etmek için bir gösteri düzenlendi.

AF Bern / Filistin’in İsrail tarafından işgalinin başlangıcı sayılan 15 Mayıs 1948’in 70. yılı dolayısıyla düzenlenecek olan en-Nakba (büyük talihsizlik) gününde ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını da protesto etmek için Gazze sınırında gerçekleştiren protesto eylemine İsrail devleti ateş açtı. Yapılan saldırıda binlerce Filistinli yaralanırken şu ana kadar 64 kişi hayatını kaybetti.


İsviçre’nin Bern şehrinde ABD’nin provakasyonunu ve İsrail’in katliamını protesto etmek için toplanan kitle “Katil İsrail, katil ABD! Emperyalistler, siyonistler Ortadoğu’dan defolun!” sloganları atıldı.

HDK-Bern’in çağrısıyla düzenlenen eyleme İsviçre Filistin dayanışma inisiyatifi ve Filistinli mülteciler de katıldı.

Filistin Dayanışma İnisiyatifi adına yapılan konuşmada ABD’nin en-Nakba’nın yıldönümünde Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasının provakatif bir adım olduğunu belirtilerek, İsrail devletinin de bu provakasyonu değerlendirererk Filistinlilere yönelik yeni bir katliam gerçekleştirdiğini söylendi.

HDK-Bern adına Emine Sarıaslan’ın okuduğu bildiride ABD emperyalizminin ve İsrail siyonizminin Filistin’de ve Ortadoğu’daki çatışma ortamının en temel belirleyicilerinden olduğu vurgulanarak, siyonizm ve emperyalizm Ortadoğu’dan atılmadıkça bu coğrafyada huzur ve barışın mümkün olmayacağı söylendi.

HDK-Avrupa Eşsözcüsü Demir Çelik’in de bir konuşma yaptığı eylem sloganlar ve zılgıtlarla son buldu.

 

 

Tags: , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑