fbpx

İsviçre

Published on Haziran 27th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Bern’den Pride2017# İstanbul’a destek: Kahrol Homofobik Erdoğan!

İstanbul LGBTQ+ Onur Haftası yürüyüşünün bu yıl 3. kez yasaklanması ve göstericilere yönelik polis saldırısı İsviçre’nin Bern şehrindeki Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

25 Haziran Pazar Günü İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek onur yürüyüşüne polis saldırmış ve 22 kişiyi gözaltına almıştı.

Polis saldırısının ardından Cihangir’de yeniden toplanan göstericilerin İstiklal Caddesi’ne yürümek istemesi üzerine polis tekrar saldırarak biber gazı kullandı.

Polisin gözltı ve saldırılarına rağmen bir grup, İstiklal Caddesi yakınındaki Erol Dernek Sokak’ta basın açıklaması yapmayı başarmıştı.

İsviçre Bern’deki LQBTİQ grupları, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve siyasi organizasyonlar Türk devletinin Onur Yürüyüşünü 3. kez yasaklamasını protesto etmek, gözaltıların serbest bırakılmasını istemek ve İsviçre devletinin homofobik Erdoğan iktidarıyla ilişkisini kesmesini istemek üzere Bern Thunplatz’dan Türkiye Büyükelçiliği binasının önüne kadar bir yürüyüş düzenledi.

Büyükelçilik önünde sloganlar, marşlar eşliğinde Türkiye’nin tutumunu protesto eden göstericiler konsolosluğun önüne konulan bariyerlere İstanbul Pride yürüyüşüyle dayanışmalarını gösteren bir pankart astılar. Göstericiler yerlere tebeşirle çeşitli sloganlar ve talepler yazdıktan sonra eylemlerini bitirdiler.

Bern’deki destek yürüyüşünü düzenleyen kurumlar şunlardı: JUSO Schweiz TGNS – Transgender Network Switzerland HDK Bern SYKP Bern PINK CROSS / Swiss Gay Federation Junge Grüne – Jeunes Vert-e-s

Foto: Öner Polat / Rabia Baldemir

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑