Türkiye

Published on Eylül 6th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Beyaz tülbentli anneler: “Gidin devletin kapısında oturun”

‘Çocuğum dağa kaçırıldı’ iddiasıyla HDP il binası önüne gelerek parti binasına saldıran ailelere beyaz tülbentli anneler tepki gösterdi. Anneler, ’AKP’ye uyup il binasının önüne oturmayın, gidin devletin kapısına oturun’ dedi

Hacire Akar’ın eylemi ardından önceki gün çocuklarının HDP tarafından dağa kaçırıldığını öne süren birkaç aile daha HDP il binasının önüne gelerek eylem başlattı. Art arda yaşanan bu olaylar kafalarda soru işaretlerine neden olurken, oturma eylemi ile yetinmeyen ailelerin taş ve çekiçlerle il binasına saldırıp HDP’lilere hakaretlerde bulunması dikkat çekti. Dün de bir grup Vatan Partisi üyesi HDP il binası önünde açıklama yapmak istemesi ve HDP’lilere saldırması provokasyon ihtimalini güçlendirdi. Konuya ilişkin mikrofon uzattığımız beyaz tülbentli anneler, ailelerin bu tutumuna tepki göstererek, annelikleri üzerinden saldırılarını meşru göstermek isteyen kadınlara “Gidin devletin kapısında oturun” çağrısında bulundu.


‘HDP böyle bir şey yapmaz’ “Madem çocuğun yıllar önce gitti neden o zaman sesini çıkarmadın” diyen Halime Topuz, “HDP siyasi partidir ne alakası olur dağa göndermekle. HDP uluslararası siyaset yapıyor neden onun bunun çocuğunu alıp dağa göndersin. İl binası önünde oturan anneler, kadınlar akıllarını biraz başına toplasın. Çocuğunu çok düşünüyorsan çocuğun yeni gittiği zaman peşine düşseydin. Dünya biliyor, anne karnındaki bebek bilir HDP asla böyle bir iş yapmaz. Oraya giden gençler kendi iradeleri ile gidiyor. Şimdiki gençler üniversiteye gidiyor, araştırıyor, okuyor hepimizden daha çok şey görüp daha çok şey öğreniyor. Aileler böyle yapıp onların yoluna saygısızlık yapmasın. Kimse bu oyunlara gelmesin, devlet yazıp çiziyor aileleri de oynatıyor. Devlet bizleri birbirine düşürmek istiyor” dedi.

‘Aileler oyuna gelmesin’

Çocukları kaybolduğu zaman ailelerinin neden bir arayışa girmediğini soran Müsavvet Üngör ise, şunları belirtti: “Diyelim ki çocuğum ortadan kayboldu hemen gidip HDP’yi suçlamalı mıyım? Hepimizin çocuğu aynıdır, birdir. Çocuklarımız gittiği zamanda hangimize ‘gidiyorum’ diyor. Bunu yapan AKP’dir. Bizler el uzattıkça iyiye götürmeye çalıştıkça her seferinde önümüze yeni oyunlarla çıkıyor. HDP biziz, HDP evimizdir. AKP’ye uyup il binasının önüne oturmayın, gidin devletin kapısına oturun. Kimse kimsenin çocuğunu zorla göndermez. Oyuna gelmeyin. Bugün ben buraya irademle gelmezsem kimse zorla beni buraya getiremez. Oraya gidip oturan aileler rüşvet almıştır. Yapılan bu oyunlarla irademizi gölgelemek istiyorlar ama asla boyun eğmeyeceğiz.”

Devlete hesap sorun

Ailelerin HDP il binası önünde oturmasına tepki gösteren İffet Muntaş da, bunun yapılmaması gerektiğini ve büyük bir hata olduğunu kaydetti. Muntaş: “Giden gençler evden çıkıp gidiyor. Yıllardır görmüyor muyuz, giden hangi genç il binasına gidip gitmiş. Gidenlerden kimsenin haberi dahi olmuyor ve kendi iradesi ile gidiyor. Evet, ailedir yüreği yanıyordur, hesap sormak istiyordur ama bu şekilde değil. Nitekim hesap soracakları yer de HDP değildir. Asıl hesap sorulması gereken çocuklarımızı bu yola mecbur bırakan, direnmekten başka çaresi olmadığını düşündüren iktidardır. Aileler oyuna gelmesin ne yaptıklarını bilsin” dedi.

Topluma barış hediye etmek

HDP Diyarbakır İl binası önünde ailelerin yönlendirilerek eylem yaptırıldığını söyleyen HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, “Amaçları, aileleri çocukları ile buluşturmak olsaydı, bu topluma barışı hediye ederlerdi. Yalan dolan ile toplumu kandıramazlar” dedi.

‘İzin vermeyiz’

Ailelerin yönlendirildiğine vurgu yapan Ceylan, “Sağduyulu davranacağız. Aileleri de sağduyu çerçevesinde ikna etme çabasında içerisinde olacağız. Elbette bizler de anneyiz ve babayız. Yüreğin ne olduğunu bilen insanlarız. Eğer gerçekten onların evlatları ortada yok ise ondan kaynaklı bir duygusal söz konusu ise sonuna kadar buna saygı duyduğumuzu ifade ediyoruz. Amaçları, aileleri çocukları ile buluşturmak olsaydı, bu topluma barış hediye ederlerdi. Her gün hala can yitiriyoruz, o canların hesabını kim verecek. Onun için yalan dolan ile toplumu kandıramazlar. HDP de bu çirkin politikalara izin vermeyecektir. ” diye konuştu. (Y.YAŞAM)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑