Almanya

Published on Aralık 25th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Binlerce Türkiye vatandaşı Almanya’ya iltica talebinde bulundu

Almanya hükümeti, Ocak-Kasım ayları arasında Türkiye’den Almanya’ya 5 bin 166 iltica başvurusunun yapıldığını açıkladı. Yetkililere göre, başvuruların yüzde 80’ini Kürtler oluşturuyor.

Almanya hükümetinin Funke medya grubu gazetelerinin sorusu üzerine verdiği yanıta göre, Ocak ve Kasım ayları boyunca Türkiye’den Almanya’ya 5 bin 166 iltica başvurusu geldi. Başvuru sahiplerinin yüzde 80’inin Kürt olduğu bildirildi.


İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana Türkiye’den yapılan iltica başvurularında büyük artış yaşanıyor. Kasım ayında 702 Türk pasaportu sahibinin Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu kaydedildi. Ocak ayında bu sayı 109’du.

Almanya hükümeti artan iltica başvuruları ve darbe girişimi arasında doğrudan bir bağlantı kurmaktan kaçındı. Funke medya grubuna yapılan açıklamada “Almanya hükümeti rakamlardaki artışın olası nedenlerine ilişkin spekülasyonlara itibar etmediğini vurguladı.

Sol Parti ise açıklamasında iltica başvurularındaki artışa Almanya hükümetinin Türkiye politikasını eleştirerek tepki gösterdi. Almanya hükümetini Türkiye’deki mültecilerin durumunu olduğundan daha iyi göstermekle suçladı.

Sol Parti’nin iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, “Türkiye’den iltica başvurusunda bulunanların sayısı 2014’ten bu yana neredeyse beş katına çıktı. Türkiye, mültecilerin güvenli bir şekilde kalabilecekleri bir yer ya da güvenli bir menşe ülkeden başka her şeydir” şeklinde konuştu.

Ayrıca “Ankara Kürt halkına karşı acımasız bir savaş yürütüyor” diyen Jelpke, “Erdoğan rejimine silah ihracatının durdurulmasını ve AB-Türkiye mülteci anlaşmasının feshedilmesini” istedi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑