Türkiye

Published on Eylül 6th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Bir faşist oluşum: Vatan Partisi – Niyazi Aytaç

Dünya faşist hareketinin Mussolini virüsünden peydahlanmış Doğu Perinçek’in başını çektiği Vatan Partisi, faşist bir partidir. Terörist Ergenekoncu katillerin çoğunun kümelendiği bu yapı çeşitli provokasyonlar peşinde. Irkçılık, kan ve savaştan beslenen bu güruh özüne uygun davranarak, Türkiye’nin tam bir bataklık olması için debeleniyor.

Kapitalizmin tortusundan türeyen, şaşaalı kesimin paspas olarak kullandığı bu lümpen tayfaya hadlerinin bildirilmemesi, Türkiye’de solun içinde bulunduğu dağınıklığın, pejmürdeliğin, vurdumduymazlığın ne boyutlarda olduğunun da bir göstergesi.


Solun büyük çoğunluğunun önüne gelene faşist yaftasını yapıştırıp, gerçek faşist hareketin hangi kanallardan ilerleyip sokağı zapturapt altına almaya çalıştığının bilincinde olmaması, durumu daha da vahim hale getiriyor.

Faşizmin en temel karakteristik özelliklerinden biri de korkudur; korkaklıktır. Bu olgudan hareketle baktığımızda, faşist hareketlerin sürekli bir korku salma gayretkeşliği içinde olduğunu görebiliriz. Ortam müsait olmadığında sinik, saklanan, titreyen fırsat kollayan faşistler, ekonomik kriz, savaş vb. durumlardan nemalanarak, ilk etapta sokağı kontrol etmeye çalışırlar. Hitler’in kendi tespitidir: (Mealen)“Biz bir kez sokağa hükmettiğimizde onlara (Sendikalar, Feministler, komünistler kısaca anti- faşistler) geçmiş olsundu… onların en büyük handikapı bizim sokak hareketimizi küçümsemekti…”

Nerdeyse herkese faşist damgası vuran, Sosyal- demokratlar da faşisttir, sosyal- faşisttir diyen dönemin Komintern yöneticileri ve Alman komünistlerinin “hatalarının” da katkısıyla sokakları ele geçiren faşistlerin Almanya’ya, Avrupa’ya, dünyaya ödettiği bedel orta yerde duruyor.

Faşizm durdurulabilir

Konuyu dağıtmadan sadede gelirsek: Faşizm durdurulabilir ve durdurulmalıdır. Türkiye sol hareketinin bu gücü var. Yeter ki içinde bulunulan atalet durumundan kurtulunsun. Faşist hareketin de içindeki tortu kesim olan kudurmuş Perinçek tayfasının kitlesel bir şekilde insan içine çıkamaz hale getirmek, sokaktan süpürmek zor bir iş değil. Dikkat edilmesi gereken husus, bu süpürme görevinin her taraftan sarılmış HDP’ye yüklememek ve bireysel “kahramanlara” havale etmeden kitlesel olarak halkın yapmasına önayak olmaktır. Paspas olarak kullanılan bu tortunun hezimeti zor olmadığı gibi mücadelenin yükselmesine büyük katkı sağlayacak ve faşist hareketin geneline darbe vurmanın önemli bir adımı olacaktır.

Bir örnek; kendi deneyimimiz. Lokal bir deneyim olmakla birlikte önemli olduğunu düşünüyorum.

(Amacım prensip olarak faşizme karşı mücadeleye vurgu yapmaktır. Ülke, ekonomik, politik vb. farklı durumların dikkate alınması gerektiği elbette gözardı edilemez)

Avrupa’da yaşadığımız kasabada Nazilerin bir Otelde toplanacaklarının haberini aldığımızda, onlardan önce biz toplantı yerine girmiştik. Naziler cesaret edip yaklaşamamışlardı. Faaliyetleri için bir başka köyde bir yeri kullanacaklarından haberdar olduğumuzda, o yerin her tarafını yazılarla donattık; “faşistler burada mı toplanacakmış?” vb. şeklinde. İlerleyemediler. Sonunda hep güçlü olduklarını duyduğumuz bir dağ köyüne yöneldiklerinin haberini aldık. Amacımız kahramanlık değil onları durdurmak, engellemekti. Onun için daha kitlesel bir hazırlık yaparak, toplanacakları yeri kadınlı, erkekli bir kitle ile sardık. Toplantı halindeydiler, toplantı faşizmin teşhiri için bir tartışmaya dönüştü. Polis çağrıldı. Toplantı yapılmayacak ve kitle de dağılsın denildi. Dağılmadık sadece dağın yamacına çekilip bekledik; tekrar toplanırlar ihtimalini düşünerek…

Akşam geç saatlerde tekrar denediler ve kalabalık bir kitleyi karşılarında gördüklerinde korku ve panik içinde dağıldılar. Sonuç almıştık. Sonraları bu güruhun peşine takılmış bazı gençler bize katıldılar ve güruhun “kudretli” reislerinin nasıl balon gibi söndüklerini anlatmışlardı. Bu başarılı pratik deneyim bizim için uzun süre önemli bir motivasyon kaynağı olmuştu.

Sözün özü: Faşizmi ezmek şiddet yanlısı olmak değildir; şiddeti ezmektir; faşizmi bertaraf etmek bir haktır, demokratik bir görevdir.

Niyazi Aytaç

06.09.2019

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑