fbpx

Bilim & Teknik

Published on Eylül 21st, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Bir maymun, bilgisayar kullanmayı başardı

Amerikaln Neuralink şirketinin kurucusu Elon Musk, 16 Temmuz günü Nöroteknoloji şirketi Neuralink’te yaptığı açıklamada bilimsel açıdan çığır açabilecek bir gelişmeyi duyurarak, ürettikleri bir mikroçipin, bir maymunun bilgisayar kullanmasını mümkün kıldığını açıkladı.

Musk’ın, 2016 yılında kurduğu ve temel amacı “beyin-bilgisayar arayüzü”nü mümkün kılacak bir çip yaratmak olan Neuralink’in ürettiği bir mikroçipin maymunlar üzerinde denendiğini ve başarılı olduğunu ifade etti.


Musk “Bir maymun beyniyle bir bilgisayarı kontrol edebildi, bilginize” diye konuştu.

Çipin insanlar için kullanılacak mevcut tasarımı; insan saçının genişliğinin dörtte biri kadar genişlikte olan ve beyne bağlanan elektrot tellerine bağlantılı ve nöronları veya sinir hücrelerini uyarabilecekleri şekilde kulağın arkasına yerleştirilecek biçimde. Musk şirketin; yılın sonundan önce insan testine başlamayı umduğunu söyledi.

Bu icatın kısa vadede hedefi Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli beyin hastalıklarını tedavi etmek. Uzun vadeli hedef ise yapay zeka ile insan beynini birleştirmek.


Neuralink’in kıdemli bilim insanı Philip Sabes, sonuçlardan bazılarının “yakında” bir makalede yayınlanacağını söyledi.

Hayvan deneyleriyle elde ettikleri sonuçları açıkladılar

Musk, şirketin herhangi bir hayvan testi yapıp yapmadığıyla ilgili bir soruya cevap verirken fareler ve maymunlar üzerinde testler gerçekleştirildiğini söyledi. Şirketin maymunlarla yaptığı çalışmanın California Üniversitesi ile birlikte yapıldığını da sözlerine ekledi.

Hodak ise “Hayvanlarla çalışmak zorunda olmamayı dilerdik. Bu süreçte bir adım olmamasını dilerdik ama öyle.” dedi. Kaynak: gazeteyolculuk.netAbout the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑