fbpx

Yazarlar

Published on Haziran 28th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Bircan Ünal’ı “Alevi” bir erkek öldürdü! – Gülfer Akkaya

Yıllardır Alevi kadın alanında mücadele veriyoruz ve her defasında erkek şiddetini ve ona karşı mücadele yöntemlerini defalarca ayrıntıları ile nasıl olabileceğini Alevi kurum ve o kurumlarda üst görevler dahil her bölümde çalışan kişilere anlattık, anlattık, anlattık. Durumun aciliyetinden bahsettik hep.

“Bizde şiddet yok ki, siz Alevileri bölüyorsunuz, siz Türkiye’de şiddet yaşıyorsunuz, bizim burada (Avrupa’da) şiddet yok. Biz çok rahatız. Alevilere devlet zaten saldırıyor, siz de onlara koz veriyorsunuz” tarzı cinsiyetçi, erkek şiddetinden yana, onu besleyen tepkiler aldık. Çok sayıda kadınlar ve erkelerden. Başından itibaren çok az kadın ve erkek bu konuda olması gerektiği gibi davrandı, tavır aldı, bu söylem ve talepleri haklı buldu. Dillendirdi.

Kadınlara yönelik erkek şiddetine karşı ne yapacaksınız? Planınız nedir? Diye Alevi kurumlarındaki başkanlarla, eş başkanlarla özel olarak ve genel olarak hep konuştuk, bu alandaki mücadeleyi başat gündemler arasına almaları için Alevi erkek kadın yöneticilerle sık sık konuştuk, konuşuyoruz da.

Gelen cevaplar genellikle “Daha önemli gündemlerimiz var, esas gündemlerimize dönmeliyiz” şeklinde oldu.

Bircan Ünal’ın öldürüldüğü haberini dün gece gördüm. Bir arkadaşım yolladı bana ve “Alevilerde mi kadın öldürüyor?” diye hayretler içinde sordu.

“Evet” dedim “Hem öldürüyor hem de bu alanda şiddete karşı aktif mücadele etmiyorlar. Bizlerin Alevi alanında kadın mücadelesi vermemizin nedeni de bu” dedim. Üstelik bu mücadeleyi verirken biz kadınlara da mobing uygulanıyor ve şiddet görüyouz psikolojk, duygusal vb.

Bircan Ünal bugün hayatta olabilirdi. Makyajını yapıp, süslenip püslenip keyifle çocuğunu elinden tutup sokaklarda dolaşabilirdi. Tıpkı sizlerin yaptığı gibi.

Oysa şimdi cesedi bulunmaya çalışılıyor. Bir Alevi erkek onu öldürdü. Bircan Ünal Alevi kumunda üye bir kadındı. Olmaya bilirdi de. Belki katil herif de Alevi bir kuruma üyedir.

Biz kadınlar hep söylüyoruz, katiller yatak odamızda. Katiller evimizde. Uzakta değiller. Yanı başımızdalar.

Alevi kurumları erkek şiddetini başat bir konu olarak ele alıp erkek şiddetine karşı acil planlamayı hayata geçirmedikleri sürece her türlü erkek şiddeti artarak devam edecek.

Eğer sesimiz duyulup bu önlemler alınmış olsaydı belki Bircan Ünal hayatta olabilirdi.

Bizde erkek şiddeti yok diyen, Alevi kurumlarında hala erkek şiddetine karşı mücadeleyi başlatmayan Alevi kurumları görebiliyor mu Bircan Ünal’ı Alevi bir erkek öldürdü. Can dediğiniz biri, içinizden biri…

Ne yapacaksınız? Hâlâ bizde erkek şiddeti yok deyip “esas gündemlerinize dönüp”  kadınların her türlü şiddeti yaşamasına göz yummaya sonra da bizde eşitlik var demeye devam mı edeceksiniz?

Ne yapacaksınız?

Bir daha annesinin elini tutamayacak bir çocuk kaldı geride. Hayatı elinden alınan bir kadının ölü bedeni aranıyor. Bu bir vebaldir. Farkında mısınız?

28.06.2020

Bircan Ünal’ı katleden eşi

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑